Kürt kadınları Konferansında (KJA) ilan edildi

DÖKH’ün “Kürdistani ve demokratik toplum” şiarıyla Amed’de düzenlediği 1. Kadın Kongresi ikinci gününde devam ediyor. Kadınların yeni örgütlenme modelini tartıştığı kongrede yapılan oylama sonucunda, DÖKH’ün feshedilmesine ve kadınların yeni örgütlenme modeli olarak kongre ile yoluna devam etmesine karar verildi.  Kürt kadınlarının bundan sonraki çatı örgütünün adı ise ‘Kongreya Jinen Azad (KJA)’ olarak belirlendi.

Yüksekdağ: bir hareketin merkezinde kadın varsa, en güçlü ordular bile dayanamaz!

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kürt kadın hareketinin uzun yıllara dayanan mücadelesinin bugün tarihsel bir kavşağa denk geldiğine dikkat çekerek, “Oldukça anlamlı ve tarihseldir. Bizler bütün dünya kadınlarının özgürleşmesine öncülük edecek bu düzeyi ortaya çıkarmak için burada toplandık. Kürt kadın devrimi, sadece bir Kürtlük tanımına sıkıştırılamayacak kadar tarihsel bir değer açığa çıkardı. Kadınlar olarak bugün evrensel siyasetin diliyle konuşuyoruz” dedi. Toplumun ve özellikle, kadının özgürleşmesinin ne kadar kritik olduğunun Rojava Devriminde görüldüğünü belirten Yüksekdağ, şöyle devam etti:

“Eğer bir hareketin merkezinde kadın iradesi varsa, kadının siyasi öz gücü varsa karşısında en büyük, en donanmış ve en güçlü ordular bile dayanamaz. Tıpkı Kobanê’deki gibi, Şengal’deki gibi. İnsanlık olarak büyük bir kazanımı elde etmenin sevinç ve coşkusunu hep birlikte yaşadık. İnsanlığa bu zaferi elde eden Rojava Kadın Devrimi’dir. Bu zaferi armağan eden Kobanê ve Rojava’da direnen kadınlardır. Kobanê’de Arîn Mîrxan’ın olması hiçte tesadüf değildir. Arîn yoldaşın şahadeti, Rojava devriminin bir kadın devrimi olduğunun yansımasıdır. Arîn Kobanê’nin sembolü olmuştur.”

Yüksekdağ, “Tarihsel bir dönemece doğru yürürken bugün burada ortaya çıkacak olan kadın iradesi, bütün bir toplumun ve tarihin yapısını ve yüzünü değiştirme olanağına sahiptir” dedi.

Genç: Kadın Sözleşmesi Onaydan Geçti

Yeni örgütlenme biçimini değerlendiren delegelerden Yüksel Genç, KJA ile yeni bir sözleşme oluşturacaklarını belirtti.

Genç, şimdiye kadar yürütülen tartışmaların en önemli bölümünün, kadın kongresinin sözleşmesine dair yapıldığınıi ifade ederek, “…Kadın anayasasına ilişkin olan belgenin onaydan geçirilmesine ve tartışılmasına ilişkindi. Oldukça başarılı bir sözleşme girişi ile kadın kongresi kendini ifade etmiş oldu. Kongrenin kadın sözleşmesi onaydan geçti ve Kongreya Jınen Azad (KJA) olarak yeni sözleşmede kongremizin adı bu şekilde değiştirildi” dedi.

Kadın kongresinin, kongreleşme esprisine uygun bir gelişim seyredeceğine dair güçlü bir katılım zemininin olduğuna değinerek, “Her şeyden önce Kobanê zaferinin açığa çıkarmış olduğu bu coşku, başarma hevesi ve başarma umuduna dönük keskin heyecan kongrenin belirleyenlerini durumunda. Bundan olsa gerek, dün de takip ettik; en fazla alkışı Kobanê zaferi ve Kobanê direnişinde yaşamını yitiren arkadaşlarımız aldılar. Rojava’dan gelen Asya Abdullah ve Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi aldı. Bunu çok kıymetli ve değerli buluyorum” diye konuştu.

‘Sözleşmemiz özgür yarınlar getirsin’

Yeni isim ve kongreleşme modeline değinen Genç, “Adı gibi özgür kadın kongresinin yaşam bulacağı umudunu besliyoruz. Ekonomiden siyasal temsillere, sosyal yapılanmadan kültürel gelişmelere kadar ve jineolojinin de dâhil olduğu tüm bilimsel perspektiften sosyal siyasal perspektife kadar bir dizi yaşam alanına kadınlar olarak nasıl bir ortak sözleşme ile bakacağımıza dair tartışmalar yürüttük. Sözleşmenin ve ilan edilen KJA yapılanmasının da hepimize kutlu olmasını ve özgür yarınlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Önder: Bütün Kadınların Sesi Kongremizde Yer Edinecek

Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder ise, tüm uluslardan gelen kadınların coşkuyla kongreyi takip ettiklerini belirterek, “Uluslararası bir kongre gerçekleştiriyoruz. Sadece Kürt kadınlarını kapsayan bir kongre değil. Sadece Kürtçe değil, kadınlar birçok dille tartışmalar yürüttü. Bugün de mesajlar okunmaya devam etti ve bununla birlikte tartışmalar yürütüldü. Belki de burada kadınların farklı uluslardan bir araya gelmiş olması, demokratik ulusun da ilk adımları olarak değerlendirilebilir” diye konuştu.

Önder, “Kongremiz yeni oluştu ve bizler biz sözleşme oluşturduk, bu yol gösterici olacak. Her yerde, her sokakta, her mahallede çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bütün kadınların sesi bizim kongremizde yer edinecek. Bugünden sonra Türkiye ve Kürdistan’da çalışmalarımızı yürüteceğiz” diye ekledi.

Dolaz: Kadın Anayasası Oluşturduk, Yol Haritası Belirledik

DBP Dersim İl Eş Başkanı Melek Dolaz da kongrenin ikinci gününde kadın anayasası oluşturduklarını ifade ederek bunun, Kobanê’nin özgürlük sürecine denk geldiği için ayrıca anlamlı olduğunu kaydetti. “Bütün tartışmalar alınan kararlar önemli bir ruh oluşturdu. Daha önce kadınların siyasal, sosyal, hukuki boyutta yaptıkları ve geçmiş dönem pratiklerinin öz eleştirisi tarzındaydı. Bu önemli bir adımdı. Bir de kadın kurtuluş ideolojisinin Kobanê’de yaşamsallaştırılması, bunun tüm parçalara etkileri boyutunda çok önemli bir buluşma merkezi oldu” diyen Dolaz, şöyle devam etti: “Yol haritası çıkardık. Bu yol haritası, yürüme kararlılığı mücadelesi ve özgünlüğü ile ileriki dönemlere şekil verecek bir mücadele perspektifi oldu. Kadınlar olarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlatmış olduğu müzakere sürecini sahiplenme, örgütlülüğünü yaratma; bunun mücadelesini verme kararı bu kongrede onaylandı, diyebiliriz. Bunun heyecan ve katkısı oldu.”

You may also like...