KJA: Kobanê şiarıyla Özgecan anısına

KJA, “Kobanê’de direnen kadınla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim” şiarıyla gerçekleşecek 8 Mart programını Özgecan Aslan anısına Mersin’den başlatacak.

KJA: Kobanê şiarıyla Özgecan anısına

Kongreya Jinên Azad-Özgür Kadın Kongresi (KJA), 8 Mart’ın “Kobanê’de direnen kadınla örgütlenelim, yaşamı özgürleştirelim” şiarıyla gerçekleşeceğini tüm bileşenlerine gönderdiği genelge ile duyurdu. KJA açıklamasında, “Kobanê’ direnişi, sadece Kürt halkının değil, bir bütün Ortadoğu’nun, aslında dünya halklarının ve kadınların geleceğini belirleyen bir direniştir. Ortadoğu’nun her dilinden, dininden kadınlar faşizme karşı yaşamlarını gözlerini kırpmadan feda ettiler. Gülüşlerini ve direnişlerini mücadelemizde yaşatacağız” denildi. Müzakere sürecinde, kadının oynayacağı rolün etkili olacağına vurgu yapan KJA, direniş sürecinde kadınların her alanda örgütlülüğü yükseltme çabalarını sürdürdüğünü belirtti.

Start Özgecan anısına Mersin’den

5 yılda bir düzenlenen Dünya Kadın Yürüyüşü’nün IV. (DKY) eylem yılının başlangıcına ev sahipliği yapmaları açısından da önemli olduğuna dikkat çeken KJA, “DKY, 6 Mart’ta Nisêbin’de başlayacak; 7 Mart’ta Nisêbin Mitingi ardından aynı gün Mêrdîn’e hareket edecektir. 8 Mart Amed Mitingi ardından da 9 Mart akşamı Antakya’ya devam edecektir” diye belirtti. KJA ayrıca, Mersin’de katledilen Özgecan Aslan anısına ve Cizîr’de devletin özel politikalarına karşı bu yıl 8 Mart startının Mersin ve Cizîr’de verileceğine dikkat çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü eylem programı  şöyle

1 Mart: Cizîr-Mersin
2 Mart: Silopiya-Êlih
3 Mart: Gimgim-Îdir
4 Mart: Wan
5 Mart: Qoser
6 Mart: Pirsûs
7 Mart: Agirî-Nisêbîn-Adana
8 Mart: İstanbul -Sêrt-Colemêrg-Gever-Amed

You may also like...