KJA Asuri/Süryanilere dönük saldırıları lanetledi

Kongreya Jinên Azad (KJA), DAİŞ çetelerince Haseke’de yaşayan Asuri/Süryanilere dönük saldırıları nefretle kınayıp, lanetledi. Saldırılar karşısında da uluslararası kamuoyunu ile özelde tüm kadınlara, tutum alıp mücadeleyi yükseltme daveti yapıldı.

DAİŞ çetelerinin Cêzire Kantonu’nun Haseke kentinde Asuri/Süryanilerin yaşadığı köylere dönük saldırıları Kongreya Jinên Azad (KJA), tarafından yapılan yazılı açıklama ile kınandı. Yapılan açıklamada, DAİŞ çetelerinin insanlık değerlerine düşman tutumuyla halkları ana yurtlarından kopararak Ortadoğu’nun en kadim topraklarını insansızlaştırmakta, işgal ve gasp girişimleriyle kültürel ve tarihi birikimi talan etmekte olduğunun altı çizildi. Farklı inançlarda olan insanlara zorla din değiştirilmeleri dayatıldığı, kabul etmeyenlerin vahşi tarzda öldürüldüğü veya göçertildiği belirtilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Kadınlar cinsel bir objeye indirgenerek, pazarlarda alınıp satılan köleler konumuna getirilmektedir. Ataerkil zihniyetin en barbar halini temsil eden DAİŞ’in özelde Şengal’de Êzidî kadınlara uyguladığı gibi kadınları yine pazarlarda köle gibi satmak, haremlerde cariye olarak kullanmak amacıyla kaçırdığını biliyoruz. Bu DAİŞ’in kadın düşmanı politikalarının bir sonucudur. Ataerkil ideolojinin kadın düşmanı olma özelliğinin en yalın halidir. Bu halklara, kadınlara, özgürlüklere inançlara yapılan en büyük saldırıdır. Soykırımdır. Kadın kırımıdır.

KJA (Kongre ya Jinen Azad) olarak bu barbar saldırıyı nefretle kınıyor ve lanetliyoruz. Uluslararası kamuoyunu ve özelde tüm kadınları bu saldırlar karşısında tutum almaya, mücadeleyi yükseltmeye davet ediyoruz. Bu saldırı tüm kadınlara ve insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Tüm insanlığı bu vahşi saldırlar karşısında mazlum halkların ve kadınların yanında yer almaya çağırıyoruz.”

 

KAYNAK: DİHA

You may also like...