‘Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak’ kampanyası İstanbul’da başlayacak

 

HDP ve TJA tarafından 19 Ağustos’ta “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” şiarı ile başlatılacak kampanyanın startı İstanbul’da verilecek. TJA üyesi Fatma Kaşan, “İmralı gerçeği bizim kaderimizdir ve kendi kaderimizle ilgili de bizim söz söyleme, eylem yapma, harekete geçme gibi bir sorumluluğumuz var. Bu bizim özgürlük duruşumuzun temel gerekliliklerinden biridir” dedi.

Tevgerê Jinên Azad (TJA) 11-12 Haziran’da gerçekleştirdiği ara dönem toplantısının ardından aldığı kararları hayata geçiriyor. Başlatacakları kampanyanlar ve eylemsellikle hakkında bilgi veren TJA üyesi Fatma Kaşan, toplumun bilinçlenmesinin bir direniş olacağının altını çizdi. Fatma, son iki yılda yaşanan savaş ve özel savaş politikalarının İmralı’da tecridi ile hayata geçirildiğine dikkat çekerek, “Ne zamanki devlet Kürt sorununu imha ve tasfiye konsepti ile ele almak istiyorsa o dönem İmralı’ya tecrit uygulamaktadır. Tecritle birlikte tümden Türkiye ve Kürdistan’da şiddetli bir savaş konsepti devreye girmektedir. Türkiye’ye dönük darbe girişimi, son iki yılda yaşanan savaş süreci ve siyasi soykırım operasyonları İmralı’da tecridin ağılaştırılmasının ardından başladı” diye belirtti.

‘Kürt sorununa yaklaşım, İmralı’ya yaklaşımdır’

Toplantıda İmralı sürecinin bir Türkiye sürecine dönüştüğü sonucuna vardıklarını belirten Fatma, İmralı’da uygulanan sistemin Türkiye’de uygulanan genel bir sisteme dönüştüğünü dile getirdi. Türkiye’nin de tecrit içerisine alındığını ifade eden Fatma, Türkiye’nin temel sorununun Kürt sorunu olduğuna vurgu yaptı. Fatma, Kürt sorununun Türkiye’nin hem bölgesel politikalarını belirlediğini hem de dünya genelinde dış politikasını belirlediğine dikkat çekti. Yıllarca Türkiye hükümetine İmralı sisteminin bir Türkiye sistemi olduğunu anlattıklarını dile getiren Fatma, “Kaçınılmaz olarak Türkiye toplumunun tümü İmralı sistemine mahkum bırakılacak. Kürt sorununa yaklaşım İmralı’ya yaklaşım olarak kendini gösteriyor” dedi.

’19 Ağustos’ta İstanbul’da start verilecek’

Hakikatin çok güçlü bir şey olduğunu söyleyen Fatma, hakikat ne kadar gizlenmeye, manipüle edilmeye, çarpıtmaya çalışsalar da kendini açığa vuracağını belirtti. Fatma, yaşanan her şeyin Kürt sorunu ile ilgili olduğuna dikkat çekerek, daha sağlıklı bir politik süreç için tecrit sisteminin kaldırılması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlük koşullarının oluşturulması gerektiğini kaydetti. Kadın hareketi olarak esas sorunun tespiti ile bir kampanya başlatma kararına vardıklarını anlatan Fatma, “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” şiarı ile kampanyanın startını 19 Ağustos’ta İstanbul’da vereceklerini vurguladı. Fatma, Türkiye gündeminde bu gündemin tartışılması amacıyla bir kadın çalıştayı da düzenleyecekleri açıkladı.

Ekim ayında miting planlanılıyor

Yaklaşık 15 ilde panel ve seminerler düzenleyeceklerini aynı zamanda halk toplantılarının da yapılacağına değinen Fatma, burada amacın hem halkın çok şiddetli bir şekilde ihtiyaç duyduğu ve tartışmak istediği bu gündemi tartışmak, hem de gündemin çarptırılmasının önüne geçmek istedikleri olduğunu söyledi. Aynı zamanda Ekim ayının ilk haftasında “Tecrit kaybedecek, özgürlük kazanacak” şiarı ile büyük bir mitingini de düzenleyeceklerini aktaran Fatma, mitingin nerede olacağı noktasında tartışmaların sürdüğünü kaydetti.

Son olarak tüm kadınlara seslenmek istediğini ifade eden Fatma, “Kürt kadınlarının, Kürt halkının kaderi İmralı gerçeği ile bağlantılıdır. İmralı gerçeği bizim kaderimizdir ve kendi kaderimizle ilgili de bizim söz söyleme, eylem yapma, harekete geçme gibi bir sorumluluğumuz var. Bu bizim özgürlük duruşumuzun temel gerekliliklerinden biridir” dedi.

Fatma son olarak, Eylül aylarının ortalarında da 6 noktada akşam nöbetleri tutmaya başlayacaklarının altını çizerek, “Asıl suçluların karanlıkta kalmasına ve yapılanların hükümet tarafından üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Bu nedenle de tüm kesimlere çağrıda bulunuyoruz. Hem İmralı tecridine karşı seslerini yükseltmeleri hem de kadın kırımına karşı ortak mücadeleyi birlikte yürütmek için bütün güçlerin devreye girmesi çağrısını buradan yineliyoruz” diye belirtti.

 

kaynak: gazetesujin.net/Beritan Canözer

You may also like...