TJA: Geri adım atmayacağız

Aralarında üye ve yöneticilerinin de bulundu kadınların tutuklanmasına tepki gösteren TJA, ‘AKP -MHP faşist koalisyonu bilmelidir ki; TJA olarak bu saldırılara karşı mücadeleyi asla durdurmayacağız’ dedi

Tevgera Jinên Azad (TJA – Özgür Kadın Hareketi), kadınlara yönelik sürdürülen gözaltı ve tutuklamalara karşın yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kadınlara yönelik ataerkil zihniyet tarafından bin yıllara varan sömürü, şiddet, katliam ve metalaştırma politikalarının bugün de cinsiyetçi ve ırkçı uygulamalar ile çok daha derinleştirildiği belirtildi.

Farklı siyasal kesimlere, kimliklere, tahammül edemeyen AKP-MHP’nin toplumu baskı altında tutma yöntemi olarak kadın düşmanlığına yönelmeye devam ettiğine dikkati çekilen açıklamada, “Kadın özgürlük mücadelesinin ve toplumsal değişimin öncüsü kadınları gözaltı ve tutuklamalarla sindirme çabasını yoğunlaştırmıştır. Kadın düşmanlığından beslenen ve bu düşmanlığı politik var oluşunun kaynağı haline getiren AKP iktidarı, kadın iradesine, siyasetine, kimliğine, varlığına; kadın örgütlülüğüne ve özgürlüğüne tüm gücüyle saldırmaya devam ediyor. 14 Temmuz’da Amed ve Antep de gerçekleştirilen siyasi operasyonlar da dönem sözcümüzün de olduğu birçok aktivistimiz gözaltına alınmış, onu aşkın arkadaşımız tutuklanmıştır. Her gün Kürt kadınlarına yönelik işkence, gözaltı ve tutuklamalar ile sindirme politikalarını derinleştiren iktidar diğer taraftan kadın katillerini, taciz tecavüz edenleri serbest bırakmaktadır” denildi.

You may also like...