Amara’dan Doğan Güneş Kadınları ve Dünyayı Aydınlatmaya Devam Ediyor…..

Uluslararası komplo sonucu 23 yıldır ağır tecrit koşullarında İmralı Adası’nda tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 73’üncü doğum günü tüm halklara, kadınlara kutlu olsun. Bizim için ‘Yeniden Doğuş’u simgeleyen 4 Nisan’ı mücadele ve direnişimizi büyüttüğümüz tarihi Newroz coşkusu ile karşılıyoruz.

 Sayın Öcalan, Kürt halkının katliamlardan geçirilerek, siyasal, kültürel inkar ve soykırım politikalarına tabi tutulmasına, toprağının işgal ve talan edilmesine karşı varoluş mücadelesi başlatırken, en yakıcı sorunun kadın sorunu olduğu gerçeğini görmüş ve kadın sorununun çözülmeden hiçbir toplumsal sorunun çözülemeyeceği gerçekliği ile kadın özgürlük mücadelesini yaşamının en amansız kavgası haline getirmiştir.

Sayın Öcalan kadınların erkeğe bağımlı kılınmak istenmesini, ikincilleştirilmelerini reddederek, özgün örgütlenme önünü açmış olması ve her çözümlemesine kadın özgürlük sorununu temel bir kaynak olarak koyması bugün Kürt kadınının mücadele için harekete geçmesine yol açmıştır. Kadınların sadece kölelik tarihini değil, toplumsal tarihteki yaratımlarını da açığa çıkarmaları gerektiğini her defasında ifade eden Kürt Halk Önderi, kadın hakikatinin yaşamla bağının kurulmasında da büyük emek ve çaba göstermiştir.

Sayın Öcalan’ın, birlikte yaşamı mümkün kılan Demokratik Ulus paradigması Rojava Devrimi ile hayat bularak tüm direnen halklara umut olmuştur. Dört parça Kürdistan’da gerçekleşen mücadele içerisinde kadın özgürlüğüne dair oluşturulan kavramlar, kuramlar ve kurumlar artık dünya genelinde merakla ve ilgiyle takip edilmektedir. Yine kadın bilimi olan Jineolojî, kadınlar tarafından sahiplenilerek geliştirilmektedir. Kadın erkek ilişkilerinin çözümlenmesinde özgür eş yaşam kuramı da siyasette karşılığını eş başkanlık olarak bulmuş ve yaşamın her alanında uygulanmaktadır.

 Bugün milyonlarca kadın 23 yıldır tarihte eşi benzeri ender görülen tecrit koşullarında tutulan Sayın Abdullah Öcalan’ın fiziksel özgürlüğünü istiyor. Kürt Halk Önderi’ne uygulanan ağır tecrit, bugün toplumun her alanına sirayet etti. Başta kadınlar olmak üzere tüm topluma tecrit altında bir yaşam dayatılmaktadır. Kadın kırımı, tecavüz, taciz ve şiddet artarken buna karşı mücadele eden öncü kadınlarda gözaltı ve tutuklama tehdidi ile karşı karşıya bırakılmaktadır. Yine hasta tutsaklar başta olmak üzere tüm siyasi tutsaklar işkenceye dönüşen hak ihlalleri yaşamaktadır. Artan ekonomik kriz, işsizlik, emeğin sömürülmesi ve halkın gün geçtikçe daha da yoksullaştırılması İmralı’da hayata geçirilen tecridin bir parçasıdır.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ile Kürt halkının ve kadınların özgürlüğü tarihsel, felsefik ve siyasal bir bağ içerirken bu gerçekliğin üzerinin kapatılmasına karşı özgürlük arayışındaki herkesin kenetlenmesi gerekmektedir. Yeniden doğuş olarak anlam bulan 4 Nisan, doğaya, direnen halklara, emekçilere ve yaşamın hakikatini açığa çıkaracak olan tüm kadınlara kutlu olsun.

Başta Sayın Öcalan’ın köyü olan Amara’ya her 4 Nisan’da gerçekleştirilen yüz binlerin yürüyüşünde saldırıya uğrayarak katledilen halkların evlatları önünde saygıyla eğiliyor ve 4 Nisan’ın özgür yaşamın vesilesi olacağının inancını taşıyoruz.

Tevgera Jinên Azad ( TJA)

You may also like...