Basın ve kamuoyuna

Erkek egemen sisteme, onun eril diline, söylemine ve saldırılarına karşı Kürt Kadın Hareketi olarak ‘Jin Jiyan Azadi’ felsefesi ile soluk soluğa amansız bir mücadele yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz.

Eril aklın tüm cinsiyetçi, ötekileştirici, ayrımcı, nefret aşılayan, kadınlara yaşamı zindan eden uygulamalarına karşın ilerlediğimiz bu yolda mücadele ile örülen yaşamın ve binlerce bedel ödeyerek kazanılan hakların ve mevzilerin korunması büyütülmesi biz kadınların sorumluluğudur.

Kürt kadın hareketi Eş Başkanlık sistemi ile demokratik siyaset alanında tüm kadınlara yeni bir yol açtı. Birliğimizi, bütünlüğümüzü dağıtıp parçalamaya çalışan eril akla karşı kadın mücadelesi yaşatan, büyüten, örgütleyerek irade olan felsefesi ile cevap vermenin dışında bir çözüm yolunun olmadığını her defasında yaşayarak ve deneyimleyerek bu günlere geldi.

Bilindiği üzere seçim sonrası sosyal medya üzerinden neredeyse linç boyutuna varan saldırılarla karşılaştık. Bilinçli bir şekilde organize edilen bu saldırıların neye hizmet ettiğini ve amacını elbette ki biliyoruz. Büyük bir emek ve fedakârlıkla mücadele yürüten arkadaşlarımızın elbetteki bu süreçten daha güçlü çıkmamız için eleştirileri ve önerileri olacaktır. Ancak bunun yöntemi sosyal medya üzerinden geliştirilen tahrip edici dil ve üslup olmamalıdır. Eleştiri ve özeleştiriyi kendi mekanizması içerisinde süreçleri yürütecek bir dil ve yaklaşım geliştirilmelidir.

Bilinmelidir ki bilinçli ya da bilinçsizce yapılan saldırılar başta kadın özgürlük mücadelemize ve değerlerimize dönük yapılmaktadır.

Siyasetin yetersiz ve eksik kaldığı boyutlar elbette tartışılmalıdır. Fakat dijital medya platformlarından yürütülen bu tartışmalar yöntemimiz ve örgütsel kültürümüz değildir, olmayacaktır. Bu yöntem bilinçsizce özel savaş politikalarına zemin olmakta ve ister istemez eleştiri mahiyetini aşarak demokratik siyaset alanında mücadele eden, emek veren kadınlara karşı saldırı ve teşhir etme haline dönüşmektedir.

Yıllardır Kürt Kadın Hareketi’nin mücadelesinde aktif şekilde emek vermiş, tüm zorlu koşullarda bireysel kaygılara girmeden tereddütsüz mücadelenin en ön saflarında yer almış kadın yoldaşlarımızın her zaman olduğu gibi bugün de yanında olduk, olmaya devam edeceğiz.

 Zorlu koşullarda kadın hakları ve siyaset alanında yürüyen, öncülük eden ve emek veren mücadele arkadaşımız Pervin Buldan başta olmak üzere mücadelede koşulsuz amasız yürüyen kadınlara erkek aklı ve diliyle saldırılmasına izin vermeyeceğimizi, bu eril dil karşısında her zaman olduğu gibi bugün de güçlü bir şekilde mücadele edeceğimizi kararlılıkla ifade ediyoruz. Ve bu temelde tüm kadınları kadın özgürlük mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Jin Jiyan Azadî!

Tevgera Jinên Azad

You may also like...