Basına ve Kamuoyuna

 

Jin Jiyan Azadî felsefesinin bir tohum olup düştüğü bu topraklarda nice doğumlar gerçekleşti. Kürdistan her dem ölüm, savaş ve kan dışında en arı felsefelerin, insanlığa ışık olan ideolojilerin de mekânı oldu. Dem geldi acılı katliamlarla derin bir sessizliğe büründü, dem geldi dağlarının heybetiyle tarihe meydan okudu. Yok edilmeye ve tecavüze karşı köklerinden aldığı güçle görkemli başkaldırıların en onurlusuna beşiklik etti. Nasıl bedenleşirse bedenleşsin bu tarihin özü hep kadın oldu. Çünkü Kürdistan geçmişten bugüne hep bir kadın yurdu olageldi.
Kürdün ve kadının tam bitirildi sanıldığı bir zamanda Üveyş Ana, bir isyanın da analığını yaparak bugünü bizler için bir başka milada dönüştürdü. Böylece hep ölümle terbiye edilmeye çalışılan kadın gerçekliğine karşı Jin ve Jiyan’ın bizlerin ruhunu besleyen öz birliktelik olduğu yeniden hatırlandı.

Özgür İnsanın kadınla ve kavgayla büyümesi bugün 21. yüzyılı kadın yüzyılı haline getireceğimizin inancı, Kürt kadınlar şahsında dünyada yeni bir umuda dönüştü. Jin Jiyan Azadî Özgür İnsanın dilinden ve yüreğinden süzülen bir slogan olmayı daha ilk adımdan itibaren aşarken bugün dünya kadın devrim yürüyüşünün farklı renklerdeki çığlığı oldu.

TJA olarak bu felsefe ve öğretiden aldığımız güç ve bilinçle özgürlüğe aynı haykırışla varacağımızı bu yıl yeniden beyan ettik. ‘Bi Jin Jiyan Azadiyê Ber Bi Azadiyê Ve’ şiarıyla geride bıraktığımız zaman dilimini tarihimizin ve Üveyş anamızın ellerinde büyüyen isyanın öğreticiliğiyle yeni bir sürece kapı aralayarak geçirdik. Bir kampanya olarak ilan ettiğimiz ancak içeriğini bunu çok aşan bir tempo ve örgütlenmeyle doldurduğumuz bu süreç baharın gelişiyle görkemli bir yürüyüşe dönüştü. 8 Mart’ta yükselişe geçen, Newroz’larda milyonları kaldıran bu kararlılık Kürdistan’da tecavüz sisteminin yeni adı olan kayyum sistemini ve eril egemen aklın tüm temsilcilerini hak ettiği yere gönderdi. Her yerde haykırdığımız gibi; DAİŞ zihniyeti Jin Jiyan Azadî’ye yenildi.

Kadının yaşamla ve yaşamın özgürlükle ancak anlam bulabileceği hakikatini büyük emeklerle bir gerçeğe dönüştüren; yani umudu her koşul altında zafere çeviren Özgür İnsanın doğuşunu da bu moral, inanç ve kararlılıkla karşılıyoruz. Kürdistan toprağına düşen ve her bir kadının ilmek ilmek ördüğü emekle yeşeren yeni yaşamı, Üveyş Ana şahsında tüm analarımıza büyük minnetle büyütme kararlılığımızı yeniden belirtiyoruz.

TJA olarak 4 Nisan’ı özgür kimlikle yeniden doğuşun günü olarak tanımlarken direnen tüm kadınlara ve insanlığa kutlu olsun diyoruz.

 

Tevgera Jinên Azad (TJA)

You may also like...