Basına ve Kamuoyuna

 

Savaş sadece can kayıplarına değil, ahlaki yozlaşmaya, işgal görüntülerine, korunacaklarını bildiklerinden üniformalıların zorbalıklarına da zemin hazırlar. AKP-MHP faşizminin Kürdistan’da geliştirilen özel savaş politikalarının bir sonucu da en son Şırnak’ta ortaya çıktı. 12 Nisan akşamı Şirnak’ın Dîcle Mahallesi’nde bir uzman çavuş, bir kadını taciz etti. Tacize çevredeki yurttaşlar müdahale etti. Bu olay Kürdistan’da  yaşanan yüzlerce olaydan bir tanesi olarak kayıtlara geçti. Ancak her zaman olduğu gibi yine suçlu uzman çavuş, sağlık durumu iyi olmasına rağmen, Ankara’ya sevk edilerek, koruma altına alındı.

Biz kadınlar olarak, dün olduğu gibi bugün de özel savaş politikalarına karşı sessiz kalmayacağımızı, her yerde toplumsal gücümüzle öz savunmamızı geliştireceğimizin sözünü verdik ve bu sözümüzü de yerine getirdik. Sözümüzün  arkasında durmaya da devam edeceğiz. Devlet-yargı eliyle faillerin korunmasına müsaade etmeyeceğiz.

Rejim tarafından Kürdistan’da geliştirilen özel politikaları en çok da üniformalı silahlı devlet güçleri eliyle yürütülmekte, taciz, tecavüz, uyuşturucu ve fuhuş gibi politikalarıyla başta genç kadınlar olmak üzere Kürdistanı yozlaştırma ve kendi öz değerlerinde kopartılmaya çalışılıyor. Benzer olaylar defalarca yaşandı, bir çok suçüstü yapıldı. Bu olayda da görüldüğü gibi rejimin Kürdistan’da kadınların şahsında uygulamaya çalıştığı özel savaş politikası, Özgür Kadın Hareketimiz ve onurlu halkımız tarafından geliştirilen öz savunmayla boşa çıkartılmıştır. Bundan sonra da böyle bir ahlaksızlığa yönelenler bilsin ki, toplumun ahlaki duruşu ve direnişi karşısında hiçbir iktidar gücü onları koruyamaz.

Bilinmelidir ki; Kürt Kadın Özgürlük Hareketi olarak,  başta Kürdistan olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun kadınlara yönelik geliştirilecek her türlü ahlaksızlığa, şiddete ve adaletsizliğe karşı sessiz kalmayacağız. Toplumsal örgütlüğümüzden aldığımız güçle, öz savunma hakkımızı geliştirerek cevap vereceğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Ancak toplumsal tepkiyle bu tür olayların önüne geçebiliriz. Bu temelde başta kadınlar olmak üzere onurlu Kürt halkımızı öz değerlerini sahiplenmeye ve korumaya çağırıyoruz.

Tevgera Jinên Azad (TJA).

 

 

You may also like...