Biz tüm anaların günü’nü kutluyoruz.

BASINA VE KAMUOYUNA

Anasoylu toplumda analık hukuku ile ilk toplumun inşasında rol alan kadın;

Sadece insanın değil, doğanın ve tüm canlıların yaşam hakkının korunması yönünde kurallar koymuş, arabulucuk yapmış, barış sağlayan taraf olmuştur. Ana soylu toplumun analık hukukundan günümüze annelik sadece biyolojik bir doğurma eylemi olarak, sadece nesil üreten bir varlığa dönüştürülerek kutsanmıştır. Tüm iktidarlar, anneliği; “kadınlığın” karşısında, kadın kimliğini yok etmeye, asimile ederek aile denen alanın içine sıkıştırmaya çalışmıştır. Sadece bu günde yani anneler gününde ayaklarının altına cenneti serdiği bir analık makamı ve kadınlığını hizaya çektiği, kendi çocuğunun bakımını yapmakla, sadece kendi çocuğunu sevmekle yükümlü bir kul olarak tanımlamıştır.

Biz bugün bu sıkıştırılmış yaşamların dışına taşarak kadının, toplumun, barışın ve adaletin inşasında emek veren, özgürlük mücadelesi yürüten anneleri konuşuyoruz. Evladının ölü bedenini buzdolabında saklamak zorunda kalan Emine Anne’nin, Roboski’de evlatlarının parçalanan bedenlerini toplayan annelerin hakikat ve adalet arayışını kutsuyoruz. 64 gündür adalet nöbeti tutan evlatlarının zalimce katledilişinin acısını kamusal alana taşıyan Emine Şenyaşar annenin zulme karşı tek başına direnişini kucaklayarak acısını paylaşıyoruz.

 

Plaza de Mayo annelerinden Cumartesi annelerine 40 yıldır “kimin yası tutulmaya değerdir? Kimin acısı kutsaldır?” gibi muktedirin yarattığı tüm kutsalları yıkan annelerin anneler gününü kutluyoruz. En kadim haklardan “gömme gömülme hakkını” binlerce yıldan sonra yeniden sorgulatmış, evlatlarının akibetini sormuş ve failleri belli cinayetlerin izinde acılarını toplumsal alana taşıyarak bir mücadeleye dönüştürmüşlerdir.

Barış anneleri; muktedirin tüm savaş söylemlerine, manipüle ettiği topluma karşı şiddetsiz bir yaşamı ve barışı gün be gün, ilmek ilmek örerek mücadelelerini büyüterek kadın özgürlük mücadelesine de yeni alanlar açmıştır. Devletlerin onlar “terörist annesi” diyerek kutsal annelik rolünün uzağına attığı anneler, barış ısrarları ve yaşadıkları acıyı başka annelerin yaşamaması yönünde açığa çıkardıkları toplumsal bilinçle kutsanmışlardır. Onların muktedirin kutsanmasına ihtiyacı yoktur. Barış analarının analar gününü kutluyor, mücadelesini kucaklıyoruz.

 

Yıllardır uğradıkları tüm saldırılar karşısında açlık grevlerinin bitmesi yönünde tüm kurumlarla görüşerek müzakereler yürüten, beyaz tülbentleriyle simgeleşen annelerin günü kutlu olsun. Son yıllarda uğradıkları yargı tacizine; baskınlara, gözaltılara, tutuklanmalara rağmen mücadeleden ödün vermeden analık hukukunu yeniden canlandırmışlardır. Yürüttükleri mücadele muktedirin yarattığı tüm haksızlıklara karşıdır. Ortak vatanda özgür ve eşit yaşamın, toplumsal barışın yaratımında tarihsel bir rol oynamaktadırlar.

Hakikatin ve adaletin peşinde emekle mücadele eden, evlatlarının acısını evinden, geleneksel yapılardan çıkararak bizim ortak acımız kılan tüm annelerin anneler günü kutlu olsun. Anaların direnişi ve mücadelesi politiktir.

 

Biyolojik olarak üremeyi reddederek çocuk doğurmamış ancak yaşamın başka alanlarında emeği çoğaltarak mücadele yolunu seçmiş, kadın özgürlük mücadelesi yolunda  yaşamını şekillendirmiş tüm yoldaşlarımızı da saygıyla selamlıyoruz.

 

Son bir yılda pandemi ile birlikte artan şiddet ve yoksullukla ev içi alanda görünmeyen emek üreten, yapan, yediren, doyuran, temizleyip düzenleyen tüm annelerin emeği bir sistem sömürüdür ve tüm bu görünmeyen hizmet ve bakım emeğinin sadece onların işi olmadığını hane içinde yaşayan tüm bireylerin ortaklaşması gerektiğini bir kere daha vurguluyoruz.

İktidarın ürettiği şiddete, savaşa, yoksulluğa, diline ve bedenine yönelen saldırılara, asimilasyon ve özel savaş politikalarına karşı her gün kadınlığı, yaşamı ve umudu yeniden üreten tüm analar devrimci bir mücadele vermektedir.

Sınıflı toplum yaratımı babalık hukuku, egemen erkek zihniyetin karşısında direnen, mücadele eden, bedel ödeyerek kadınlığını yeniden inşa etmiş tüm analara ve kadınlara teşekkür ediyoruz. Analar günün vesilesiyle; özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yolunda ölümsüzleşen Siirt’te kutsal bedenini ateşe bürünerek yolumuza ışık tutan Hatice ana başta olmak üzere Taybet ana, Hediye, Kadriye Kuran tüm anaları saygı ve minnetle anıyoruz tüm ve onların şahsında tüm anaların gününü kutluyoruz.

 

Yaşasın kadın mücadelemiz

 

Jin Jiyan Azadi

 

  1. 04. 2021

 

TJA

 

 

You may also like...