Bütün annelerin Anneler Günü binlerce kez kutlu olsun!!

 

Kadınlar bu kutsal topraklarda gönüllerinin emeğiyle, alınlarının teriyle binlerce değer yarattı. Bu nedenle kadının adı her zaman yaratıcılık ve yaşamla ilişkilendirilmiştir. Toprağın, suyun, insanlığın ve tüm doğanın anası olmuş, toplumsallaşmayı geliştirmiştir. Bu nedenle anneliğin kutlanması tüm değerlerin üzerinde yerini almıştır. Anne ağzından çıkan her söz ahlakın ve toplumsallaşmanın temeli olmuş, yeryüzüne ulaşan her adım cennet çiçekleri açmış, gözlerinden düşen her yaş ağıda dönüşmüştür.

Bu anasal güç binlerce yıldır kendini korumuş, insanlığın kökenini unutmamasını sağlamıştır. Bu nedenle anne sesinin ve renklerinin olduğu her yerde varlık, inşa, kültür ve yaratıcılık vardır. Dolayısıyla annelerin olduğu her yerde toplum için sevinç, gurur ve başarı vardır; İktidar için de korku, öfke ve karanlık vardır.

Kürt halkı için kadın ve anne toplumsallaşmanın temeli olduğu kadar öncülüğün ve gururun da adıdır. Üveyş Ana’nın ellerinden büyüyen ışık bugüne kadar Kürt annelerinde evrensel bir çığlığa ulaştı. Soykırımın dayatıldığı 12 Eylül karanlığında annelerimiz korkusuzca çocuklarını sahiplendiler. Dayatılan zulme karşı annelerimiz bazen Cumartesi Anneleri, bazen Barış Anneleri, bazen Beyaz Tülbentli, bazen Adalet Anneleri olmuş ve toplumun onurundan, insani değerlerinden sapmasına izin vermemişlerdir.

Bu yüzden faşist sistem en çok annelerden korkuyor. Onları tutuklayıp tecrit ederek tutumlarından uzaklaştırmak istiyor. Bugün onlarca Kürt anne birçok hastalıklarıyla, sorunlarıyla cezaevlerinde tutuluyor. Halise Ana şahsında bize en büyük acıyı yaşatıyorlar. Taybet Ana şahsında insanlığın utancını dayatıyorlar. Cumartesi Anneleri şahsında onurlarını unutturmak istiyorlar.

Bugün Kürt kadınların gücünü ve kararlılığını Anne Emine Şenyaşar’ın çığlıklarında ve haykırışlarında bir kez daha görüyoruz. Emine Ana çocuklarının katillerinden hesap soruyor. Bu çürümüş sistemden hesap soruyor. Tüm vicdansızlardan hesap soruyor. Duruşuyla kamuoyunun vicdanını etrafında topluyor ve bu çığlık her geçen gün büyüyor.

Sadece Kürdistan’a değil nereye yönümüzü versek orada annelerin direniş hikâyeleri ve yüreklerinde acılar var. Bugün Gazze’de Filistin halkının üzerine ölüm yağıyor, soykırımcı devlet annelerin çığlıkları ve çığlıkları karşısında cinayetlerini her geçen gün artırıyor. Gezi Anneleri, İsmail Korkmaz’ın annesinin şahsında adalet yolculuğuna devam ediyor. Gülistan Dokunun annesi kaç yıldır kızının katilini arıyor. Her gün yüzlerce kadın cinsel kırıma maruz kalıyor ve anneleri, tüm dünyada kadına yönelik şiddetin önüne geçebilmek için kadın özgürlüğünü gündeme getiriyor. Tüm baskı ve zulme karşı, tüm acı ve ıstıraplara rağmen bugün bu topraklarda annelerin öncülüğünde varoluş ve onur mücadelesi yükseliyor.

Bugün Anneler Günü. Kutsal anne sütünden nasibini almayan sistem, annelerin isteği karşısında sağır ve dilsiz kalıyor. Bu gün vesilesiyle barış ve özgürlük arzumuzu bir kez daha haykırıyoruz. Öyle görünüyor ki, bugün zindanlardan sokaklara, Emine Ana’dan Adalet Annelerine; Plaza De Mayo Annelerinden Cumartesi Anneleri ‘ne kadar annelerimiz baskılara karşı kendilerini siper etmiş ve kendi tarihlerine sahip çıkıyorlar.

O onurlu kadınlara binlerce selam olsun. Onlar halkının onuru için direniyor biz de onların emeğine layık olmak için mücadelemizi büyüteceğiz. Bütün annelerin Anneler Günü binlerce kez kutlu olsun!!

 

Tevgera Jinên Azad (TJA)

 

You may also like...