Garibe Gezer ölmedi, öldürüldü. Tüm sorumluların ortaya çıkarılması açısından herkesi duyarlı ve sorumluluk almaya davet ediyoruz.

BASINA VE KAMUYONA

Cezaevleri uzun bir süredir hak ihlalleri, darp, kötü muamelelerinin odağı haline gelmiştir. Süreklileşen ihlaller, hücre cezaları, infaz yakmalar, fiziki-psikolojik saldırılar, tedavi edilmeyen hasta tutsaklar ve daha niceleri… İktidarın en büyük vaati yeni harflerle adlandırılmış cezaevleri olmuştur. F tipleri, T tipleri, Yüksek Güvenlikli ve son olarak S tipleri olarak adlandırılan cezaevlerinde temel hedef, sindirme-baskı ve şiddet politikaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası hukuk bir yana en geçerli insani ilkelerin de dahi askıya alındığı bir süreçte GARİBE GEZER öldürüldü.

Garibe GEZER 5 yıldır cezaevindeydi. Abisi 2014 yılında katledilmişti.  Bir diğer abisi Mehmet Emin Gezer kardeşinin faillerini ararken polis kurşunu ile vurulup felç kalmıştır. Mehmet Emin Gezer’i felç bırakan polisler cezasızlık zırhı ile korunmuştur. Bir diğer abisi ise Elazığ Cezaevindedir. İşte böyle bir yaşam döngüsünde Garibe 2016 yılında haksız bir şekilde tutuklanıp, ceza almıştır. En son Bünyan Kadın Kapalı cezaevinden hücre cezaları nedeniyle Kandıra 1 Nolu F tipi cezaevine sürgün edilmiştir. Kandıra 1 Nolu F tipi cezaevinde 33 gün hücrede tutulduktan sonra tek başına bir hücreye götürülmüştür. Arkadaşlarının yanına gitmek adına yazdığı dilekçeler cevapsız bırakılmıştır. Hücre denilen yer ise Garibenin kendi tabiriyle dışkıların olduğu her türlü yaşam belirtisinden uzak bir izole alanıdır. Kendisini bedenen, ruhen, fikren öldürmeye çalışan bu hücreye itiraz etmiş ve itirazını kapı dövme şeklinde duyurmuştur. Kapı dövme olayından sonra tehdit edilip, yerlerde yarı çıplak şekilde sürüklenerek; 4 saat süngerli odada bekletilmiştir. Süngerli oda sonrasında tekrar hücreye götürülen Garibeye memurlar tarafından cinsel saldırı gerçekleşmiştir. Yaşanılan bu cinsel saldırı sonrasında Garibe intihar girişiminde bulunmuştur. GARİBE, SÜREKLİ KENDİSİNE SES OLUNMASINI, YAŞADIĞI TEHDİT, DARP VE CİNSEL SALDIRILARIN SON BULMASI İÇİN HERKESİ DUYARLI OLMAYA DAVET ETMİŞTİR.

Garibe yaşam doluydu. Son telefon görüşmesinde de ailesine iyi olduğunu belirtmesine rağmen bugün aramızda yok! Garibeyi kaybettik-kaybettirildi!

Garibeyi tam tecrit-izolasyon ve her gün öldürme amacıyla kurulmuş olan ceza infaz sitemi, fiziki-cinsel saldırılar neticesinde kaybettik. Yaşanılan bu acının sorumluların tespiti açısından süreci takip etmek isteyenler avukatlara hem otopsi sürecinde hem de cezaevinde girişinde engeller oluşturulmuştur. Saklanan her neyse sorumlular oradadır. Sorumluların hesap vermesi adına ilgi infaz kurumundaki tüm sorumluların derhal görevden alınması ve haklarında etkin soruşturma başlatılması gerekmektedir.

Yine aynı cezaevinde Aysel Tuğluk’un hafıza kaybı yaşadığı avukatları tarafından açıklandı. Tuğluk’un ağır sağlık sorunları yaşadığı aylardır kamuoyuna yansımasına rağmen; iktidar yetkilileri kulağını kapatıyor. Ancak, uzman raporlarına göre bu hastalık Tuğluk’un cezaevinde kalmasına engeldir.

Tuğluk’un hastalığı ilerlemesine rağmen, ATK, “Hayatını yalnız idame ettirebilir” diyor. Önceki süreçlerde de bildiğimiz üzere ATK’nin bu tutumu siyasidir! Öyle ki hasta tutsakların cezaevlerinde tabutları çıkıyor ya da serbest bırakıldıktan birkaç gün sonra yaşamlarını yitiriyor.

Buradan sesleniyoruz: Aysel Tuğluk ve tüm tutsaklar yalnız değildir. Onun arkasında güçlü bir kadın örgütlülüğü vardır. Kadın dayanışması ve birlikteli yaşatma siyasetini savunmaya devam edecektir. Başta hasta tutsaklar olmak üzere, siyasi rehine olarak tutulan kadınları, zindanlardan mücadelemiz ve direnişimizle çıkartacağız!

DUYARLI KAMUOYUNA

Garibe ölmedi, öldürüldü. Tüm sorumluların ortaya çıkarılması açısından herkesi duyarlı ve sorumluluk almaya davet ediyoruz. Keyfiyetin, baskının, işkencenin merkezi olan cezaevlerinde derhal tarafsız heyetler ile denetimler yürütülmeli ve tekleştiren cezaevi politikalarından vazgeçilmelidir. Keyfiliğin son bulması adına Değerli Kamuoyuna çağrımızı yineliyor ve duyarlı-sorumlu olmaya davet ediyoruz.

 

SENİ KORUYAMADIK GARİBE…

RUHUN ŞAD OLSUN….  

10.12.2021

MÊRDÎN TJA

 

You may also like...