Kadınların Özgürlük Mücadelesi Yargılanamaz!

29.11.2022 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan usulsüz bir soruşturma kapsamında 23 kadın arkadaşımız işkence ile göz altına alınmış ve akabinde birçok kadın arkadaşımız hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştır. Tutuklanan arkadaşlarımızın tutukluluk durumu ise tamamen siyasi saiklerle, düşmanca politikalarla ve keyfi uygulamalarla yaklaşık bir yıldır devam etmektedir.

İdeolojik kaynağını Kürt ve kadın düşmanlığından alan bu yargısal şiddet pratikleri, kadınların büyüyen özgürlük mücadelesini hedefliyor; bunun farkındayız.

Erkek egemen faşist iktidar ve bu iktidarın bir aracı olarak yargı mekanizmaları tarafından, kadınlar her gün siyasi operasyonlarla hapsedilmeye ve susturulmaya çalışılıyor. Kadınların özgürlük mücadelesinden beslenen ve bu mücadeleyi büyütme amacı taşıyan TJA ise sistematik bir şekilde ve defalarca yargı şiddetine maruz bırakılarak illegalize edilmek isteniyor. Öte taraftan da TJA aktivistleri ve geçmiş dönem sözcüsü; uzun yıllara varan hapis cezaları ile cezalandırılmaya, Kürt kadınlar kriminalize edilmeye çalışılıyor.

Fakat başaramayacaklar; başaramadıkları gibi… Çünkü toplumsal tarihten öğrendiğimiz bir şey var. İktidarların en büyük korkulu rüyası olarak kadınların özgürlük mücadelesi; iktidarcı, cinsiyetçi, faşist rejimleri yeniden yenecektir!

Kürt kadınlar şahsında TJA’yı hedefleyen ve önceki saldırıların bir devamı olan bu yargı saldırısına karşı tekrar yineliyoruz; Kadınların örgütlü ve özgür gücü olarak TJA, meşruiyetini taşıdığı kadın hakikatinden ve direnişinden alıyor. Bu örgütlü gücü ve kadınların özgürlük taleplerini yargılayanların ise ne hukuki ne ahlaki ne de toplumsal hiçbir meşruiyeti yoktur!

TJA olarak; kadın özgürlüğünün hakikatine yaraşır bir biçimde direnişimizi büyütmeye, mücadelemize ve kimliğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. İçerde de olsak dışarda da olsak Jin Jiyan Azadî ile Özgürlüğe Doğru” şiarının izinde yürümekten ve mücadeleyi yükseltmekten vazgeçmeyeceğiz.

Bu vesile ile de başta Kürt kadınlar olmak üzere feminist kadınları, Türkiyeli kadınları ve bütün demokratik kamuoyunu; 23 kadın arkadaşımızın yargılandığı dosya kapsamında 7,8,9 Kasım saat 10.00’da Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmayı takip etmeye, mücadeleyi yükseltmeye ve kadın dayanışmasını büyütmeye çağırıyoruz.

Tevgera Jinên Azad – TJA

 

You may also like...