ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA DEMOKRATİK KADIN İTTİFAKI(NADA )

ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA DEMOKRATİK KADIN İTTİFAKI ( NADA )

NADA ittifakı adına bu yılki 2022 Dünya Kadınlar Günü’nde tüm dünya kadınlarının bu gününü kutluyor, özgürlük mücadelesinde hayatını kaybeden tüm kadınları anıyoruz.

Kadın özgürlüğü ve insana yakışır bir yaşam uğruna, başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi olmak üzere, dünyanın her yerindeki kadın kurtuluş ve feminist mücadelelerini taçlandırmak için umut, direnç ve kararlılıkla dolu olduğumuzu vurgularız. Ataerkil sistemin temellerini yıkan kadın direnişlerine tanık olduk, oluyoruz. NADA İttifakı olarak, kadınlara yönelik ağır ihlallerde yoğun artışa tanık olduğumuz Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da bu ihlallerle kararlılıkla mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz.

Küresel kapitalist sistem, içinde bulunduğu yapısal krizden kurtulmak için yaygınlaştırmaya çalıştığı yıkıma ek olarak, birçok ülkede kendi çıkarları uğruna ve bölgedeki ömürlerini uzatmak için işgal ve savaşlara başvurmakta.

Lübnan’da aile içi şiddetin yayılmasına, anneler ve çocuklarına vatandaşlık verme hakkının askıya alınmasına rağmen, kadın örgütlerinin mücadelesi durmadı, sürüyor.

Irak’ta kadın ticareti ve namus cinayetlerinin yaygınlaşmasına rağmen, kadın en temel hakları için direniş sürüyor.

Gazze Şeridi, Kudüs ve Şeyh Cerrah mahallesinin İsrail tarafından işgaline rağmen, Filistinli kadınlar siyasi ve sosyal alanda yerlerini almak için ilerliyor.

Türkiye’de iktidarın kadınların yaşamlarına kast eden, kazanılmış haklarını gasp etmeye yönelik saldırılarının yanı sıra Kürt kadınlarına özel saldırı dalgasının tırmanmasına ve maruz kaldıkları zorla tutuklamalara ve sistematik şiddete rağmen, kadın dernekleri ve ağları tarafından ardı ardına başlatılan kampanyalar son bir yıldır azalmıyor, artıyor.

Yemen’de, ülke içinde kitlesel yerinden edilmenin yaygınlaşmasına, açlığın ve yoksulluğun yayılmasına rağmen, kadınların barış ve yeniden yapılanma süreçlerine katılımına yönelik çabalar aralıksız sürüyor.

Savaşçı Sultana Khaya’nin direnişi, kendisi ve ailesinin üzerindeki kuşatmaya, Batı Sahra’da maruz kaldığı şiddet ve işkenceye rağmen kesintisiz devam ediyor.

Taliban’ın örtük olarak meşrulaştırılmasına ve Afganistan’da işlediği insanlığa ve kadınlara karşı suçlara rağmen, Afgan kadınlarının direnişi büyüyor.

Suriye’de birçok şehir ve bölgedeki Türkiye işgaline, çeşitli savaş, topçu ve hava saldırılarına ve özellikle kuzeydoğu Suriye’de direnen kadınları hedef almasına rağmen kadınlar kararlılıkla, yaşamı ilmik ilmik dokuyarak mücadele ediyor.

Ataerkil sistemin çeşitli yıkıcı yöntem, araç ve kurumlarıyla bölgelerimizde yaygınlaşmasının, kadınların var olma ve özgürlük mücadelelerini dağıtan, birliğimizi ve enerjimizi tüketen tüm sınırları aşan topyekûn ve birleşik mücadele ihtiyacını bir kez daha hatırlattığını apaçık görüyoruz.

Kadınların ortak ezilmişliğine inancımızla yola çıkarak bu yıl başlattığımız “Kadın birliği ile etkin eşitliği, gerçek demokrasiyi ve sosyal adaleti sağlayacağız” sloganımıza mücadele etmeye başladığımızı ve bağlılığımızı ilan ediyoruz.

Yaşasın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki kadınların birliği, örgütlü mücadelesi!

Özgürlük mücadelemiz kazanacak!

Kadın yaşam özgürlük!  

JİN JİYAN AZADİ!

……………………….

DÜNYA KADIN YÜRÜYÜŞÜ, ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA KOODİNATÖRÜ

RUBA ODEH

Uluslararası Ortadoğu Kadınlar hareketi ve Kuzey Afrika Koordinasyonu adına Türk cezaevlerinde bulunan kadın mahpusların Dünya Kadınlar Günü’nde desteğimizi ve dayanışmamızı iletiyor, onların özgürlük ve düşünce özgürlüğü haklarını destekliyoruz. Özgürlük, sosyal adalet, haysiyet ve eşitlik elde etmek için haklı sebep. Sekiz Mart günü, zulmün ağırlığı ve zulmün gücü altında mazlum halkların tüm kadınlarının mücadelesini, tüm mazlum milletlerin ve halkların özgürlük ve bağımsızlık kazanma ve küresel bir dünya kurma hakkını kutluyoruz. Baskı ve adaletsizlikten uzak bir toplum. Tutuklu kadın tutuklular Ayşe Gökhan, Aysel Tuğluk, Leyla Güven, Figen Yüksekdağ, Sabahat Tuncel, Gülten Kışanak ve Ayla Akad Ata için özgürlük. Siz özgürlük yollarında çalıştığınız sürece biz direnir ve uzun yaşarız, değişime doğru ilerleriz.

……………………………………………………………………………….

 ULUSAL SAHRAWİ KADINLAR BİRLİĞİ DIŞ İLİŞKİLERDEN SORUMLU

 NAJAT KHAY ABDULLAH,

 Öncelikle benim adıma ve tüm Sahra kadınları adına, Tüm dünya kadınlarının milli günü olan 8 Mart münasebetiyle tüm dünya kadınlarına en içten dileklerimle tebriklerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum. Sömürgeciliğin yükü altında ezilen, tiran rejimlerden muzdarip, hakları ihlal a uğrayan tüm kadınları tebrik ediyorum. Elbette dünyanın her yerindeki kadınlar tüm haklarından yararlanma, özgürlüğün tadını çıkarma, her alanda iz bırakmanın keyfini çıkarma hakkına sahiptirler.

Elbette benim ve tüm Sahra kadınların adına, başta Türkiye’deki kadınlar olmak üzere Kürt kadınlarına sevgi ve şefkat selamıyla dayanışma selamı gönderiyoruz. Kadınlar olarak bizim için önemli bir gün ve hepimiz özgürlüğümüz için mücadele etmek için tek bir ses olmalıyız. Sömürgecilik altında acı çeken kadınlar örneği yada model olarak bize benzeyenler  arasında elbette Kürt kadınları da var. Sömürgecilik elbette şiddetin, baskının, kuşatmanın, hakikatin sesini susturmanın yüzüdür ve elbette en zayıf halka her zaman kadınları bulur. terörü yaymak, eylemlerini ve mücadelesini susturmak için en zayıf unsurdur, ancak kadınların demir bir iradesi vardır, ancak kadınlar en şiddetli, trajik, kuşatma ve baskıcı durumlarda bile seslerini ulaştırabilirler. O yüzden kendi adıma ve tüm Sahra kadınları adına, sesimizi yükselterek, onlarla iş birliği yaparak tüm Kürt kadın kardeşlerimize, baskıdan, kuşatmadan, yıldırmalardan nasibini alan kadınlar olarak, dünyanın ve biz kadınlar adına takdim ediyorum. İşgalcilere sesimizi her türlü yükseltebilir, özellikle barışçıl yöntemler, kadınların yapabileceği en güzel türler Bu şekilde seslerini yükseltirler, bu yüzden her türlü baskıya, her türlü zalim sömürgeciliğe karşı mücadele edeceğiz, bu yüzden savaşacağız. Yolunuza çıkan tüm baskıcı güçlere göğüs geren, mücadele eden kadınlar olmanın gururu ile sizleri selamlıyorum. O halde Kadın gününüz kutlu olsun, her yıl ve kadınlar, acılarımızı, başarılarımızı paylaştığımız bu büyük gün vesilesiyle ve kadınlar olarak tek ses olabilmek için tek ses olmak için yolumuza ibadet edebileceğimiz bu büyük gün vesilesiyle, barış içinde ya da tam bir güç olmamız gerekse bile. 8 Mart gününüz kutlu olsun.

……………………………………………………………………..

DÜNYA KADIN YÜRÜYÜŞÜ

GÜNEY AFRİKA DELEGESİ

KAOUTHER ABBES

Sevgili Kürdistan’daki kız kardeşlerimiz, mücadelemiz haline gelen mücadelenizi anlamak ve geliştirmek için çok önemli ve ilham verici bir rol oynadınız. IŞİD’e karşı savaş sırasında ve sonrasında ataerkil ve İslamo-faşist güçlere karşı devrime öncülük ettiniz, eşitlik ve özgürlük mücadelenizin ne kadar zor olduğunu ve hala ne kadar zor olduğunu biliyoruz.

 Kadın hakları için mücadele bugün siyasi bir eylem ve dünyamızı değiştirmek için etkili bir araç olarak görülüyor. Ve siz Kürdistan’daki kız kardeşlerimiz, alandaki aktivistler, anneler ve eşler, seslerinizi dünyanın duyabilmesi için muazzam bir seferberlik gösteriyorsunuz.

Kürdistan’daki kız kardeşlerimiz,

Herkes için eşit ve barışçıl bir dünya için dayanışma kardeşliğini benimseyen WMW(Dünya Kadın Yürüyüşü), bizim Enternasyonalist hareketimizin bir parçası olarak,

Ben ve çalışma arkadaşım Wilhelmina’dan size olan desteğimizi ve hayranlığımızı buradan Güney Afrika’dan ifade ediyoruz.

Sizden çok şey öğrendik ve siz kadın mücadelesi/mücadelemiz için büyük bir umutsunuz.

8 Mart’ınız kutlu olsun kız kardeşlerim ve sonsuza kadar birlikte yaşamak için direnecek ve dönüştürmek için yürüyeceğiz.Teşekkür ederim.

You may also like...