TARİHTE BUGÜN TJA

TJA olarak “Em Xwe Diparêzin” kampanyasını, çok sayıda kadının katıldığı basın toplantımizi 15 Eylül 2020’ tarihinde Amed’te gerçekleştirdik.

Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) olarak “Kendimizi Savunuyoruz” kampanyamizin startı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası Vedat Aydın Konferans Salonu’nda basın toplantısı ile verildik. “Em Xwe Diparezin” (Kendimizi Savunuyoruz) yazılı pankartın yer aldığı toplantımiza çok sayıda siyasetçi ve bölge kentlerinden TJA aktivistlerimiz katıldı. Kampanyanın deklarasyon açıklamasında, kadınların mücadelelerini yükselteceklerimizi vurgusu öne çıkartarak, bölgede yürütülen özel savaş politikalarının teşhir edilmesi için de mücadele edeceğimize belirtik. Bölge kentlerinde birçok eylem ve etkinliğin düzenleneceğimizi ve kampanya 8 Mart 2021’de devam edeceğini belirterek basın toplantımızı sonlandırdık.

Ve yine ayni yıl içerisinde “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” kampanyamızın kapsamında Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Hüskut (Parmakkapı) köyünde Danûk Festivali gerçekleştirdi. Kazanların kurulmasıyla başlayan festivalimiz kaynar suların içine danûk atılarak pişirilmeye başlandık. Tüm kadın arkadaşlarımızın el birliğiyle karıştırdıkları kazanlar başında stranlar söyledik. Pişen danûk, festivalmize katılanlara ikram edildikten sonra Bahar Kültür Merkezi Erbane Grubu’nun şarkıları eşliğinde halaylar çekildi. Festivalimiz kadın dengbêjlerin söylediği kilamlar ile son buldu.

You may also like...