Tarihten Bugüne Kadın Mücadelesi

İngiltere Bristol’de 3 Şubat 1821’de dokuz kardeşin üçüncüsü olarak doğan Elizabeth, 11 yaşındayken ailesi ile ABD’ye taşındılar.
Elizabeth’in en büyük hayali olan tıp alanında okumak, o yıllarda büyük mücadele verilmesi gereken bir durumdu. Geneva Tıp Koleji’ne 1847 yılında kabul edilene kadar da evde kendini geliştirdi. 1849 yılında okuldan mezun olana kadar  kimse bir kadının doktor olacağına inanmıyordu.
Mezun olduktan sonra Elizabeth, Paris ve Londra’da çalıştı. Sonra New York’a geri gelerek 1857 yılında ‘New York Infirmary for Indigent Women and Children’ adlı bir klinik açtı.
Aynı yıl British Medical Register’de ilk anlatılan kadın doktor oldu. 1860ların sonlarında kadınlar için tıp okulu açtı. Women’s Medical College of the New York Infirmary okuyan öğrenciler eğitimlerinin bir bölümünde Blackwell ailesinden hijyen dersleri de aldılar. Elizabeth temizliğin tıpta önemli bir yeri olduğuna inanıyordu. 1877 yılında emekli olup Hastings’e taşındı. 31 Mayıs 1910 yılında da evinde yaşamını yitirdi.
Tarihte gerçekleşen diğer önemli olaylar şöyle:
2016: KJA ve Avrupa Kadın Hareketi Girişimi tarafından Diyarbakır’da, Kadın ve Medya Çalıştayı düzenlendi. Çalıştay sonunda kadınlar, ‘özgür basın’la ortaklaşma kararı aldı.

You may also like...