Tarihten Bugüne Kadın Özgürlük Mücadelemiz

Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) kendini fesh ederek yeni bir örgütlenme modeli oluşturmak için gerçekleştirdiği 2 günlük 1.Olağan Kadın Kongresi sonrası Kongra Jınên Azad  (KJA) kuruluşunu ilan etti. “Özgürlüğe yürüyen kadınla demokratik ulusa” şiarıyla 501 delegenin katılımıyla Kayapınar Spor Salonu’nda gerçekleşen kongrenin sonuç bildirgesi HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata tarafından okundu. Bildirgede, “Arîn Mîrxan, Deniz Fırat, Kader Ortakaya, Sibel Bulut şahsında başta Kobanê direnişinde fedai ruhla şahadete ulaşan kahramanlar olmak üzere tüm devrim şehitlerini anarak başlayan kongremiz, siyasal süreç, kongre modeli ve öneri karar gündemleri ile devam etti. DÖKH 8. Konferansında kadın mücadelesinin ulaştığı örgütlülük düzeyinin daha kurumsal ve sistemli bir aşamaya evriltme temelinde kongreleşme kararına ulaşmıştı. Bu temelde toplanan kurucu kongre kadının özgürlük iddiasını büyüterek bundan sonra KJA (Kongra Jınên Azad) adıyla mücadelesini yükseltecektir” denildi.
İki günlük tartışmalar ardından kadınlar önemli kararlar aldı. Kongre’de Kobanê’nin yeniden inşası ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için her alanda mücadelenin yükseltilmesi, Kuzey Kürdistan kadın mücadele tarihinin yazılması, Kadın Müzesi’nin Diyarbakır’da oluşturulması, kadın basınının desteklenip güçlendirilmesi gibi kararlar alındı.
KJA, yayınlanan KHK ile 2016 Kasım ayında kapatıldı.
 Tevgera Jinên Azad (TJA), “Kadınız özgürlüğümüz için varız. Değişim için ayaktayız” ve “Em jinin em jibo azadiya xwe hene em li ser piyane” şiarıyla Türkiye ve bölge kentlerinden gelen 700 kadın delegenin katılımıyla kadın buluşması gerçekleştirdi.

You may also like...