Tecrit kaybedecek, kadınlar kazanacak! Kadın özgürlük mücadelesi kazanacak!

BASINA VE KAMUOYUNA

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan Sayın Abdullah Öcalan ile 8 yıl aradan sonra 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşmeler gerçekleştirilmiş; telefonla görüş hakkından ise ilk kez 27 Nisan 2020 tarihinde yararlandırılmıştı. Yine son olarak 25 Mart 2021 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan’la telefonla görüştürülmüş fakat bu telefon görüşmesi devam ettiği sırada yarıda kesilmişti.  Yarıda kesilen bu son telefon görüşmesinden bu yana aile ve avukatların Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı bütün başvurular ise yanıtsız bırakılmaya devam ediyor.

Son olarak Sayın Öcalan’ın avukatları tarafından 22 Kasım tarihinde yapılan görüşme talebiyle ilgili başvuru sonucunda Sayın Öcalan’a iki görüş yasağının daha verildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. 23 yıla yakın süredir ağır tecrit koşulları altında tutulan Sayın Öcalan’a yönelik sürdürülen bu hukuksuz, keyfi durum, aynı zamanda Kürt halkı başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik bir tutumdur. Bu keyfi tutumunu Sayın Öcalan üzerinde sistematik bir işkence aracı olarak uygulayan AKP-MHP faşizminin derinleştirilmiş tecrit ile Sayın Öcalan şahsında, direniş ve mücadelenin tarihini yazan Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesini ve tarihsel kadın yoldaşlığını boğmak istediğini çok iyi biliyoruz!

Tecrit ile birlikte giderek daha da derinleşen hukuksuzluk, eril ve faşizan tekçi yönetim, kadınlar başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri tarafından yakıcı bir şekilde hissediliyor. Kaynakların demokratikleşmeye değil de toplumsal kutuplaşmaya, ranta ve savaş politikalarına aktarılması ile derin bir şekilde hissedilen ekonomik kriz, tecridin ve elbette ki ısrarla çözülmeyen Kürt sorununun sonuçları olarak karşımızda duruyor.

Bu nedenle; AİHM’in daha önce Sayın Abdullah Öcalan’ın sistematik şiddete ve tecride maruz kaldığına dair vermiş olduğu karar iktidar tarafından derhal uygulanmalı ve yine Avrupa İşkenceyi İzleme Komitesi (CPT) İmralı ziyaretleri başta olmak üzere çok daha etkin incelemelerde bulunmalı, sorumluluğunu yerine getirmelidir!

TJA olarak diyoruz ki;

Tecride karşı mücadele faşizme karşı direniştir! Kadın özgürlük mücadelesini boğmak ve kadın kurtuluş çizgisini yıkmak isteyenlere karşı mücadelenin yolu tecridi kırmaktan geçiyor!

Tecrit kaybedecek, kadınlar kazanacak! Kadın özgürlük mücadelesi kazanacak!

 

1.12.2021

Tevgera Jinên Azad ( TJA)

 

 

 

You may also like...