TJA olarak yeniden sesleniyoruz; Kadın mücadelesi yürüten üç Kürt siyasetçi kadınları derhal serbest bırakılsın!

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Bin yıllardır erkek zihniyet tarafından inşa edilen erkek egemenliği son bir asırdır Kürdistan coğrafyasında egemen, işgalci ulus-devletler tarafından katmerlendirilerek devam ettiriliyor. Erkek egemenliğinden beslenen bu ırkçı, milliyetçi anlayış ile beraber Kürt kadınlar coğrafyanın her yanında sindirilmeye, iradesizleştirilmeye ve yaşamdan koparılmaya çalışılıyor. Tam yüz yıldır Kürt kadınlar hem erkek egemenliği ile hem de işgalci güçlerin kirli politikaları ile mücadele etmek zorunda bırakıldı. Benliğimize, varlığımıza, hayattaki rol ve misyonumuza ket vurulmak, kölenin kölesi yapılmak istendi.

Bu kirli politikaların en büyük sonucu ise uzun zamandır Kürdistan’da devam eden savaştır. Kürt kadınlar olarak yaşamın her alanında olduğu gibi bu alanda da asla susmadık, barışın ve onurlu bir yaşamın mücadelesini vermekten asla vazgeçmedik. Bu uğurda kimi zaman IŞID barbar çeteleri tarafından esir alındık, kimi zaman Hevrin Xelef gibi Sakine Cansız gibi siyaset yaparken aynı zihniyetten beslenen işgalci güçler tarafından katledildik, kimi zaman ırkçılığın bilinçli olarak yükseltildiği bu süreçte Deniz Poyraz gibi parti binasında katliama uğradık, kimi zaman sadece Kürt olduğu için Konya’da katledilen 4’ü kadın olan arkadaşımız gibi kimliğimizden kaynaklı yaşamdan koparıldık.

Bütün bu saldırılara rağmen özgür ve eşit bir yaşam arayışımızdan asla vazgeçmedik. Yaşamın her alanını örgütlemekten, bütün saldırılara karşı en önde cevap olmaktan asla vazgeçmedik. Kadın özgürlükçü paradigmamız etrafında kenetlendik, örgütlendik. Fakat geldiğimiz süreçte bütün acılara ve baskılara rağmen Kürt kadınların Kürtler tarafından baskıya maruz kalması bizler açısından kabul edilemezdir.

3 Ağustos 2014 tarihinde barbar IŞID çeteleri tarafından yapılan saldırı sonucu 7 binden fazla Êzidî kadın esir alınmış, birçoğu öldürülmüş, birçoğu tecavüze maruz kalmıştı. Hala ulaşılamayan yüzlerce Êzidî kadın olduğunu biliyoruz.  Bu vesile ile bir kez daha soykırımda yaşamını yitirenleri anıyor, anıları önünde saygı ile eğiliyoruz.

Bizler Kürt kadınlar olarak en başından beri bu soykırımın durdurulması için mücadele ettik, sonrasında ise adalet ve yeni bir yaşam mücadelemize Êzidî kadınlarla beraber devam ettik. Her yıl Şengal’de düzenlenen anmalara da dört parçadaki Kürt kadınlar olarak katıldık, halkımızın acısını beraber yaşadık. Fakat bu yıl anmaya katılan Kürdistan Özgür Kadın Hareketi (RJAK) üyesi üç Kürt kadın siyasetçi anma sonrası Federe Kürdistan yönetimi tarafından Hewlêr’de alıkonuldu ve hala daha serbest bırakılmadılar. Hareket yöneticileri Xewla Mihemed Hesen ve Ciwana Ebdulbaqî ile hareket üyesi Seyran Ehmed Hesen hala daha gözaltında tutulmaktadır ve kendilerine dair hiçbir bilgi paylaşılmamaktadır.

Biz Kürt kadınların birlikte mücadelesine vurulmak istenen bu darbeyi asla ama asla kabul etmediğimizi bir kez daha dile getiriyoruz. 2014’te nasıl ki IŞID çetelerine karşı beraber durduk, yeni bir yaşamı ve dayanışmayı kadınlar olarak birlikte örgütlediysek acılarımızı paylaşmaktan ve bu soykırımı hep birlikte anmaktan da geri durmayacağız. Bölgesel yönetimin kadın siyasetçileri anma sonrası alıkoymasını Kürt kadın mücadelesine karşı bir duruş olarak görüyoruz. Keza Şengal soykırım anmaları 7 yıldan fazladır süren büyük bir kadın direniş mücadelesinin bir parçasıdır.

Federe Bölgesel Yönetimini her geçen gün artan kadın kırımının değil Kürt kadınların yanında tavır almaya, ulusal birlik ruhu ile davranmaya davet ediyoruz. Kürt kadınlar kendi iradelerini kırmaya çalışan işgalci güçlere karşı mücadele ederken Kürt kurum ve kuruluşlarına düşecek en onurlu davranış bu mücadelenin yanında durmak ve ulusal bir ruh ile bu mücadeleyi sahiplenmektir. Aksi şekilde uygulanan her politika Kürtlerin değil işgalci güçlerin yanında durmaktadır.

TJA olarak yeniden sesleniyoruz; Kadın mücadelesi yürüten üç Kürt siyasetçi kadınları derhal serbest bırakılsın!

Yaşasın Kadın Mücadelemiz!

Ulusal Birlik Ruhu ile Özgürlüğe Yürüyoruz!

  1. 8. 2021

( TJA) Tevgera Jinên Azad

You may also like...