Basın ve Kamuoyuna

06.02.2023 tarihinde Saat: 04.17 te 10 illerimizde meydana gelen depremlerde binlerce insanımız hayatını kaybetmiş, binlercesi yaralı olarak hastanelere kaldırılmış, binlerce insandan ise halen haber alınamamaktadır. Deprem anından itibaren devlet yetkilileri her ne kadar destek gönderildiğini, arama kurtarma çalışmalarında bir problem olmadığını söylense de halen birçok ile müdahale edilmemiş. Kara kış koşullarında insanlar sözde kaderlerine, özünde duyarsız ve görmezliğe terk edilmiştir. Böylesi ağır bir yıkım karşısında devletin halk için kullanması gereken tüm imkânlar savaşa kullanıldığından bu gün halk imkânsızlık nedeni ile enkazı kendi elleri ile kazıyarak yakınlarına ulaşmaya çalışmaktadır. Yaşanan depremde kadın ve çocuklar başta olmak üzere binlerce insanımızın mağdur olduğu bu süreçte devlet tarafından yalnız bırakılan halkı, dayanışma sahiplenecektir.

Kürdistan daha da yoğunlaşarak devam eden savaş ve bu savaşta kullanılan yoğun kimyasal silahlar ormanları toprağı suyu tüm doğayı doğallığından çıkartarak talan etmiştir. Doğanın dahi artık tahammül edemediği bu saldırılara karşı bir yıkım yaşanması ve bu yıkımı doğal bir afet olarak görülmesi bir yanılgı olmaktan öteye gitmeyecektir.  Yaşanan deprem her ne kadar doğal bir afet değilse, yıkımın ardından halka ulaşamama imkânları kullanmama ve halkı bilinçli ölüme terk etmek de doğal değildir.

AKP-MHP faşizminin insafına bırakmadan halkın kendi öz gücü ile her imkânı kullanma, kimin elinden ne geliyorsa yapabilmesi dayanışma yaşatır gerçekliğini açığa çıkaracaktır. Bu temelde TJA, DBP, HDP ve Sivil Toplum Örgütleri olarak başlatmış olduğumuz “Dayanışma Zamanı” kampanyası çerçevesinde çalışmalarımız devam etmektedir. Tüm kadınları, gençleri ve duyarlı halkı bu dayanışmaya çağırıyoruz.

Tevgera Jinên Azad (TJA)

07.02.2023

You may also like...