BASINA VE KAMUOYUNA

Rojhilat’ta Jîna Amînî’nîn faşist İran rejiminin ‘ahlak polisi’ tarafından saç telleri göründüğü gerekçesiyle işkenceye uğrayarak katledilmesinin ardından 1 yılı aşkın süre geçti, Jîna’nın katledilmesinden sonra İran rejimine karşı Rojhilatlı kadınlar “Jin Jiyan Azadî” haykırışını dünyanın dört bir yanına ve ezilen tüm kadınların yüreğine ulaştırmayı başardı.

7 bin yıllık erkek egemen zihniyete, kapitalist modernitenin adeta ortadoğu’daki maskesi olan faşist iran rejimine karşı 2008 yılından bu yana tutsak olan, ciddi sağlık sorunları olan ve son olarak da görme yetisini kaybeden Zeyneb Celaliyan’ın direnişi, 2010’da “Bedenimi teslim alabilirsiniz ama şerefimi asla!” diyerek idam sehpasına yürüyen Şirin Elemhuli’nin kararlılığı ve öz savunmasını gerçekleştirmekten bir an olsun bile pişman olmayan ve idam edilen Reyhan Cebari’nin direnişi 16 Eylül 2022’de Jîna’nın saç tellerindeki kıvılcımla birleşti ve direnişi sınırların ötesinde ezilen tüm dünya kadınlarına ulaştırdı.

Bugün İran rejimi kadınlara yönelik saldırı cephesini genişletirken, “Eğer kadın esirse yaşam onurdan yoksun olur, onurdan yoksun bir yaşamın özgür olma şansı yok. Bu nedenle özgürlük ancak onurlu bir yaşamla, onurlu bir yaşam da ancak kadınla mümkün olabilir.” diyen Rojhîlatlı kadınların serhildanı ise dalga dalga büyümeye devam ediyor.

Bugün Türkiye’de Sayın Öcalan’a yönelik tecrit kadınlar başta olmak üzere toplumun tüm yaşam alanlarına uygulanırken, İran’da da tüm baskı, tutuklama ve ölümlere rağmen bir an olsun direnmekten vazgeçmeyen kadınlara uygulanmaya devam ediyor. Serhildan yayılmaya devam ederken aynı zamanda Rojhilat’ta kadın aktivistlere yönelik rejimin saldırıları devam ediyor. Son olarak ‘Komelgeha Jinên Azad a Rojhilatê Kurdistanê’ üyesi Ciwana Sine olarak bilinen Werishe Muradi Doğu Kürdistan’da Sine kentinde İran rejimi güçlerince kaçırılmış ve kendisinden halen bir haber alınamamıştır. İran rejimi Ciwana Sine’ye yaptığı gibi kadın özgürlük direnişinin yürütücüsü kadınlara karşı tecavüz, kaçırma, tutuklayarak idam cezası verme gibi sindirme politikalarını uygulamaktan geri durmuyor, fakat buna rağmen İran’da kadınların özgürlük, eşitlik tutkusu ve “JIN JIYAN AZADΔ yi esas alan direniş çizgisi duvarlara, sınırlara rağmen sınırların ötesine ulaşmış durumdadır.

Erkek egemen sistem tarafından Kürdistan’ın dört bir yanı başta olmak üzere bizlere kölelik sistemine dayatanlara karşı biat etmeyen, diz çökmeyen TJA’lı kadınlar olarak vurgulamak istiyoruz! Kendisinden haber alınamayan kadın /aktivist siyasetçi başta olmak üzere cezaevinde rehin tutulan, kaçırılan ve baskı altına alınmaya çalışan Rojhilatlı kadınlar için Birleşmiş Milletler dâhil olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşlar ile yine ilgili kişileri göreve davet ediyor; eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren tüm kadınları da dayanışmaya çağırıyoruz.

JIN JIYAN AZADÎ

 

Tevgera Jinên Azad (TJA)

 

You may also like...