Hiçbir Yere Gitmiyoruz! Buradayız, Direnmeye Devam Ediyoruz!

BASINA VE KAMUOYUNA

 

 

Hiçbir Yere Gitmiyoruz! Buradayız, Direnmeye Devam Ediyoruz!

Siyasallaşan yargı faşist iktidarın politikalarını bir intikam aracı olarak kullanmaya devam etmektedir. Uzun zamandır kadınlar başta olmak üzere bu iktidara muhalefet olan her kesimin yargı tacizi ile cezalandırılmaya çalışılması hukuksuzluğun bir hukuk olarak topluma dayatılmasıdır. AKP-MHP iktidarı yeni bir faşist hukuk sistemi inşa etmektedir ve bu zor aygıtını bir intikam aracı olarak kullanmaktadır.

Leyla Güven şahsında verilen bu ceza intikam duygusunun en somut örneklerinden biri olarak karşımızda durmaktadır.  Hakkında verilen 22 yıl 3 aylık ceza hukuksuzdur. Bir siyasi intikam cevabıdır. Bu intikam alma KCK adı verilen FETÖ savcılarının başlattığı süreçle başladı. AKP-MHP faşist bloğu intikam almak için Leyla arkadaşımızın meşru siyasi faaliyetleri sebep gösterilerek 22 yıl gibi insan ahlakına, vicdanına sığmayan bir ceza verilmiştir. Daha istinaf süreçleri, Yargıtay süreçleri varken, apar topar tutuklama kararı çıkarılarak gece baskını ile gözaltına alındıktan sonra, tutuklanıp aynı gece kaçırırcasına Elâzığ cezaevine sürgün edilmiştir.

Leyla arkadaşımız bir siyasetçi, bir kadın özgürlük mücadelesi aktivistidir. Belediye başkanlığından, milletvekilliğine, kadın aktivistliğinden DTK eş başkanlığına kadar yıllardır birçok alanlarda mücadele eden özgür bir kadındır. Çözüm süreci döneminde TBMM başkanı tarafından meclise çağırılan DTK’nin bugün kriminalize edilerek kapatılması, faaliyetlerinin ille galize ilan edilmesi, DTK faaliyetlerinin tutuklama gerekçesi gösterilmesi hükümetin değişen tavrı ile alakalıdır. Fakat bizler çok iyi biliyoruz ki DTK de, Leyla Güven de dün neredeyse bugün de aynı konumdalar.

 

Yıllardır DTK eş başkanlığı görevini yürüten Leyla arkadaşımız tutuklandığı dönemde dahi DTK eş başkanlığı görevini yürütmüş, İmralı tecridine karşı zindanda bedeni ile direnmiş, bu tecridin kırılması için Kürt halkının, özgür kadın mücadelelisinin öncü rolünü oynamış ve sembolü haline gelmiştir. Hükümetin içine sindiremediği, kabul etmediği işte budur. İçeride de dışarıda da olsa bir kadın olarak toplumsal sorunlara kayıtsız kalmaması ve direnmesidir.

Dün de ifade ettik bugün de ifade ediyoruz; biz bu kararı tanımıyoruz. Bu karar Kürtler için, kadınlar için yok hükmündedir. DTK bu coğrafyanın toplumsal örgütlenme çatısıdır ve halklar açısından meşrudur. Leyla Güven şahsında cezalandırılmaya çalışılan Kürt halkının, Kürt kadınların örgütlü mücadelesidir. Devletin Kürt sorununda dayattığı savaş ve tecrit koşulları ilk öncelikle biz kadınların mücadelesini hedef almaktadır.

İki yıl önce cezaevlerinde İmralı tecridini yıkmak için açlık grevine giren ve sn Abdullah Öcalan’dan haber alınmasının öncülüğünü yapan Leyla Güven’den pes etmeyen direnişinin intikamı alınmak isteniyor. Kürt kadınlardan inşa ettikleri özgür, eşit bir yaşamın intikamı Leyla arkadaşımız şahsında alınmak istenmektedir.

Bugün tutsaklar yeniden İmralı tecridine karşı açlık grevinde. Hükümet Kürt siyasetçilerden intikam alacağına cezaevlerine kulak versin. Toplumun taleplerine kulak versin. Leyla Güven’i içeri koydunuz ama bugün intikamını aldığınız açlık grevleri binlerce tutsağın katılımı ile yeniden devam ediyor. İktidarın şunu çok net anlaması lazım; haklıyız. Bizim bu mücadeleden vazgeçmemiz için hiçbir sebep yok. Kadınlar öncülüğünde bu toplumda inşa ettiğimiz, tohumlarını attığımız eşit-özgür bir yaşamdan vazgeçmeyeceğiz. Erkek egemen sistemin, erkek yargısının kararlarını tanımıyoruz. Her gün kadınları öldüren, hayatlarını mahfeden erkekler dışarıya salınırken, devletin ağababaları mafyaları dışarıda elini kolunu sallayarak dolaşırken özgürlük mücadelesi veren kadınların rehin alınmasının bizim açımızdan meşru bir yanı yoktur. Leyla Qasım’dan Leyla Güven’e bu topraklar binlerce Leyla yetiştirmiştir. Binlerce ana çocuklarına direnişin simgesi olarak Leyla adını koymuş, adlarına stranlar yazılmıştır.

Bundan sonra da bu direniş mirasını daha güçlü sahipleneceğimizi, binlerce Leyla olup kadın özgürlük sistemimizi kuracağımızı yineliyoruz. Bu baskılar bizi yıldırmadı, yıldırmayacak. Leyla arkadaşımızın dediği gibi; buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz!

Yaşasın Kadın Mücadelesi!

Jin Jîyan Azadî!

 

(TJA) Tevgera Jinên Azad

 

23.12.2020

 

 

You may also like...