“Jin Jiyan Azadî ile 8 Mart’a Doğru” ve “Jin Jiyan Azadî ile Özgürlüğe Doğru” şiarlarıyla;

“Jin Jiyan Azadî ile 8 Mart’a Doğru” ve “Jin Jiyan Azadî ile Özgürlüğe Doğru” şiarlarıyla;

TJA, 24 Şubat’ta (bugün) Batman ve İzmir’de kitlesel kadın yürüyüşleriyle 8 Mart Kadınlar Günü’nün startını vererek, sahaya çıkıyor. İki ilde verilecek startlardan sonra tüm iller de kendi startını verip, 8 Mart programlarını kamuoyu ile paylaşacak.

Belirlenen merkezi programa göre; TJA 8 Mart Cuma günü Amed, Batman, Kızıltepe, Cizre, Van ve Mersin’de; 9 Mart Cumartesi günü de Adana Kadın Platformu ile birlikte kitlesel kadın mitingleri gerçekleştirecek. Elâzığ Karakoçan, Kars merkez, Iğdır, Ağrı, Hakkâri ve Dersim’de güçlü kadın buluşmaları gerçekleştirecek.

İzmir, İstanbul, Mersin, Adana, Antep, Ankara, Manisa, Aydın, Kocaeli, Antalya ve Hatay’da feminist gece yürüyüşlerini örgütleyerek, kendi renkleri ile yürüyüşlere katılım sağlayacak.

8 Mart boyunca onlarca kadın şöleni gerçekleştirilecek. Bingöl, Bitlis, Ağrı, Erzurum, Van, Iğdır, Kars, Ardahan, Hakkâri, Van, Muş, Urfa, Antep, Adıyaman, Maraş, Dersim, Batman, Siirt, Şırnak, Amed, Malatya, Adana, Mersin, Osmaniye, Aydın, Manisa, İzmir, Antalya, Yalova, Gebze, Bursa, İstanbul illerinin merkez ve ilçelerinde kadın şölenleri ve buluşmaları gerçekleştirilecek. Yine 8 Mart haftası boyunca birçok il ve ilçeye bağlı köylerde kadınlarla birlikte 8 Mart buluşmaları gerçekleştirilecek.

8 Mart haftası boyunca panel, seminer, eğitim programları ve müzik dinletileri yapılacak,  kadın tiyatroları sergilenecek. Sokaklarda 8 Mart stantları kurulacak, 8 Mart broşürleri dağıtılacak. Mahallelerde kadın toplantıları gerçekleştirilecek. Hapishanelerdeki kadın siyasi tutsaklarla dayanışma etkinlikleri yapılacak ve Adalet Nöbeti’ndeki annelerin eylemleri ziyaretlerle desteklenecek. Kadın seçim bürolarında kendimizi, kentimizi kayyumlardan alıp birlikte nasıl yöneteceğimizin tartışmaları yürütülecek.

Bu kapsamda da TJA olarak;

8 Mart boyunca her yeri kadın rengine büründürerek eylem ve mücadele halinde olacağız.

8 Mart boyunca yapacağımız her etkinlikte katledilen, kaybedilen, intihara sürüklenen, şiddete uğrayan, hapishanelerde rehin alınan, mobbinge uğrayan, işinden edinen, ekonomik krizle boğuşan, yaşam alanı talan edilen kadınların sesi olacağız.

İran’da idam edilen kadınların, özgürlük bayrağına dönüştürdükleri bir tutam saçları olacağız.

Kadınlara yöneltilen özel savaş politikaları ile mücadele halinde olacağız.

Sayın Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılarak, fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununa demokratik barışçıl çözüm talebiyle açlık grevine giren kadın tutsakların taleplerini sahada yükseltmek için dilleri olacağız. Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı Adalet Nöbeti’nde olan annelerin taleplerini yükselteceğiz.

Evrensel mücadele ve dayanışma anlamı taşıyan 8 Mart haftası boyunca, TJA olarak erkek iktidarların çıkarttıkları savaşlardan kaynaklı kadınların yaşadıklarını dile getirecek ve güçlü bir dayanışma içinde olacağız. Filistinli, Ukraynalı, İranlı, Afganistanlı, Afrikalı, Belluci, Ermeni kadınlarla dayanışma içinde olacağız. 8 Mart alanlarından mücadelelerini destekleyen mesajlar verip, direniş ve dayanışma içinde olacağız.

8 Mart vesilesiyle; hayatlarımıza dayatılan faşist, dinci, cinsiyetçi, gerici ve milliyetçi çizgiyi daha fazla teşhir edeceğiz ve bu zihniyetle mücadele kararlılığını yeniden açığa çıkaracağız.

Yaşasın 8 Mart, yaşasın mücadele ve dayanışma günümüz.

Jin Jiyan Azadî

Tevgera Jinên Azad-TJA

 

 

 

You may also like...