KADIN GAZETECİLER MİLİTARİZMİN HEDEFİNDE

 

 

“Dünya ve Ortadoğu’da yürütülen savaşlarda ilk hedef her zaman kadın basın emekçileri olmuştur. Zorlu koşullarda yaşananları aktarmakla sorumlu kadın gazetecilerin can güvenliğin sağlanması ve gözetilmesi gerekirken, hedef haline getirilmektedir.

İnsan Hakları Günü’nde, Afgan Kadın Gazetecileri Koruma Merkezi üyesi ve Enekaas TV muhabiri  Malalai Maiwand’da Daiş tarafından katledildi.  Malalai,  Kadın gazetecilerin  yaşadığı  zorlukları ancak direnerek başarılabileceklerini   tüm dünyaya duyurduğunu göstermiştir. Yapılan bu saldırıyı kınıyoruz.

9o’lı yıllarda da Türkiye’de ilk kadın özgür gündem genel yayın yönetmeni olan  Gurbetelli Ersöz yaşamını kadın gazeteciliği ve mücadelesine ilmik ilmik adayarak  Kürt Kadın gazetecilerine  önemli bir miras bırakmıştır. Gurbetelli Ersöz  militarizmin hedefi haline getirilerek 7 ekim 1997 tarihinde katledildi.

Daha öncede Daiş’in hedefi haline getirilerek katledilen Kürt Kadın gazeteci Deniz Fırat kamerasını kayıtta tutarak  Maxmurda, Daiş’in yarattığı dehşeti tüm dünyaya duyurmuştu.

Ortadoğu’da zaten zor olan gazetecilik, kadınlar  açısından  daha da zorlayıcı olmakla beraber  özellikle kadınların sesini duyuran kadın gazeteciliği  fazişmin hedefi haline gelmektedir.

Toplumun karanlığa sürüklendiği bu dönemde kadın gazeteciler  ‘aydınlığı’ ne olursa olsun topluma ulaştıracaklarına olan inancımızın yüksek olduğunu bir kez daha söylüyoruz.

(TJA) Tevgera Jinên Azad

14.12.2020

 

 

You may also like...