TJA: Kürtçenin kaderi Kürt halkının kaderiyle bağlantılı

 Dünya Anadili Günü vesilesiyle yazılı açıklama yayınlayan TJA, “Kürtçenin kaderi, Kürt halkının kaderiyle, Kürtlerin kendi kimlikleriyle Türkiye’de eşit ve özgür yurttaşlar olarak varoluşlarıyla doğrudan ilintili” denildi.
Tevgera Jinên Azad (TJA), Dünya Anadili Günü dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı. Dünya Anadil Günü’nün kutlandığı açıklamada, dilin bir halkın aynası olduğunu belirtildi. TJA açıklamasında, “insanlık suçu olan asimilasyon politikalarını organize eden ulus devletin, Kürt coğrafyasında yer isimlerini değiştirerek kültürel soykırıma başladığını” kaydetti.
‘Dil insanın kimliğidir’
Dil, toplum ve kültür ilişkisine dikkat çekilen açıklamada, “Dil insanın kimliği ve varlığıdır, aynı zamanda bir ulusun varlığıdır. Dil kaybedildiği zaman asimile olmakla birlikte zamanla bir halk ortadan kalkar” denildi. Kürtçenin kaderinin, Kürt halkının kaderiyle, Kürtlerin kendi kimlikleriyle Türkiye’de eşit ve özgür yurttaşlar olarak varoluşlarıyla doğrudan ilintili olduğu ifade edilen açıklamada, Kürtçenin eğitim dili olarak kullanılmasının önemine işaret edildi.
Geçmişten bugüne bölge halklarının kendi topraklarında sömürge uygulamaları ile yüz yüze olduğu ve Kürtçenin zenginliğinden dolayı yaşadığı ifade edilen açıklamada, “Gelin hep birlikte dilimizi özgürleştirelim” çağrısı yapıldı. Asimilasyon politikaları ile mücadele edildiği gibi aynı zamanda oto asimilasyon ile de mücadele edilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, her evin, yaşamın Kürtçe okula dönüştürülmesi gerektiği vurgulandı.
jınnews

You may also like...