TJA Van’da 8 Mart startını verdi

VAN – TJA Van’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenleyecekleri eylem ve etkinlik programlarının startını verdi.
Tevgera Jinên Azad (TJA) Van’da Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 8 Mart tarihine kadar düzenleyecekleri eylem ve etkinlik programlarının startını düzenledikleri açıklamayla duyurdu.  Halkların Demokratik Partisi( HDP) İl binası bahçesinde düzenlenen açıklamada “Jin jiyan azadi” pankartı taşındı. Açıklamayı Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Hatice Kiye okudu.
‘8 Mart eril zihniyetin tüm dayatmalarını reddetme günüdür’
 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kısaca tarihçesini hatırlatan Hatice, “Kadınların kurtuluş mücadelesinin simgesi olan 8 Mart, tarihsel bir olayın yıldönümünden öte mücadele tarihinin çeşitli uğraklarının toplamının bir kazanımıdır. Tarihsel bir direnişin ve isyanın kazanımı olarak evrenselleşen 8 Mart, erkek egemen zihniyetin bize yasakladığı alanları kazanmayı, ördüğü duvarları yıkmayı, dayatmalarını reddetmeyi öğretmiştir. Bu nedenle yüzlerce yıla damgasını vuran kadın öncülerimizden, örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz” dedi.
‘Tecridi kırmaya her zamankinden daha fazla kararlıyız’ 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecride dikkat çeken Hatice, “Bugün isyan çığlığını daha fazla yaymaya, direnişi yükseltmeye ve daha fazla dayanışarak mücadeleyi büyütmeye, İmralı’dan başlayıp bütün topluma sirayet edilen tecridi kırmaya her zamankinden daha çok kararlıyız” ifadelerini kullandı.
‘Kadınlar her zamankinden daha fazla alanlara…’
Yoksulluğun, savaşların ,taciz ve tecavüzlerin ,kadın cinayetlerinin artığı bir ortamda kadınlara yaşam alanlarının bırakılmadığını söyleyen Hatice, her zamankinden daha fazla alanlarda olacaklarını ve Gülistanların ,Eminelerin, Berfînlerin “sesi olmaya” devam edeceklerini kaydetti.
8 Mart’a tüm kadınlar davet edildi
Hatice son olarak, “Kadınlar direnişi örgütlüyor, özgürlüğe doğru yürüyor” şiarıyla 8 Mart günü kapsamında düzenleyecekleri şölen, kadın buluşmaları ve mahalle çalışmalarına tüm kadınları davet etti.
Açıklama alkış ve zılgıtlar eşliğinde “Jin jiyan azadi” sloganıyla son buldu.
jinnews

You may also like...