Ölüm Karanlığına Karşı Ellerini Güneşe Uzatan Êzîdî Kadınların Direnişini ve Mücadelesini Selamlıyoruz!

BASINA VE KAUOYUNA

 

Ölüm Karanlığına Karşı Ellerini Güneşe Uzatan Êzîdî Kadınların Direnişini ve Mücadelesini Selamlıyoruz!

3 Ağustos 2014 yılında barbar IŞİD çetelerinin Şengal’de Êzidî Kürt halkına yönelik gerçekleştirdiği katliamın üzerinden 7 yıl geçti. Kadim Êzîdî halkının katliam dolu tarihine 73’üncü Ferman olarak geçen bu soykırımda aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 bin kişi katledildi ve yüz binlerce kişi yerinden yurdundan zorla göçertildi. Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu katliamda adeta bir kadın kırımı yaşandı. Sistematik cinsel işkenceye maruz kalan Êzîdî kadınlar, ‘Savaş Ganimeti’’ olarak köleleştirildi, kurulan köle pazarlarında erkeklere ‘satıldı’

Şengal’de kurdukları kadın meclisleri ile kadın iradesini örgütleyen Êzîdî kadınlar, başta ezilen kadınlar olmak üzere dünya halklarına umut oldu. Bu umudu kırmak isteyenler, aynı zamanda Ortadoğu’da direnişin ve mücadelenin kadın tarihini yazan Kürt kadınlarının iradesini de teslim almak istedi. Hevrîn Xelef’i, Zehra Berkel’i, Hebûn Mela Xelil’i, Emine Weysi’yi ve adını saymaya nefesimizin yetemeyeceği nice devrimci kadını katlettiler.

Bilindiği üzere 11-12 Mart 2017 tarihinde Almanya’da gerçekleşen Uluslararası Êzidî Kadın Konferansı’nda IŞİD çeteleri tarafından esir alınan Êzidî kadınların bir an önce özgürleştirilmesi için uluslararası düzeyde etkili bir mücadelenin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulanmış ve bu kapsamda 3 Ağustos tarihinin “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” olarak ele alınması kararlaştırılmıştı. Yine daha önce Avrupa Parlamentosu tarafından “Êzîdî Soykırımı” olarak tanınmış ve uluslararası kuruluşlar da hazırladıkları raporlarda katliam için “İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar” kapsamında yer vermişti; fakat buna rağmen Türkiye’deki iktidar tarafından tanınmak bir yana Şengal katliamı halen kınanmamıştır.

Bizler de bir kez daha yüksek bir sesle vurgulamak istiyoruz. 3 Ağustos gününün, “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” ilan edilmesi için çağrımızı tekrarlıyor ve ölüm karanlığına karşı ellerini güneşe uzatan Êzîdî kadınların direnişini ve mücadelesini selamlıyoruz.

Her şey yapabilirsiniz ama güneşi asla öldüremezsiniz, çünkü Şengal’de kadın JÎN’dir.

 

  1. 08. 2021

(TJA) Tevgera Jinên Azad

 

 

 

You may also like...