Basına ve Kamuoyuna   

                                           

TJA olarak, bir kez daha “21. Yüzyıl Kadın Yüzyılı Olacak!” iddiamızla karşıladığımız 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele haftası boyunca bulunduğumuz bütün alanlarda, sokaklarda, meydanlarda ve mahallelerde kadın direnişini ve kadın özgürlük mücadelesini büyütme sözü verdik. Bugün bütün dünyada bir direniş sembolü haline gelen Jin-Jîyan-Azadî felsefesinin yükselmesi karşısında; savaş, çözümsüzlük ve kadın düşmanı politikalarında ısrar eden AKP-MHP faşist iktidarı; 25 Kasım haftasında, bir kez daha kadınları hedef almış, kadınların mücadelesine ve örgütlü gücüne saldırmıştır.

Başta Amed, Van ve İstanbul olmak üzere, Kürdistan ve Türkiye’nin birçok bölgesinde 25 Kasım haftasında, iktidarın uzantısı olan valilikler tarafından keyfi ve düşmanca bir tutumla alınan ve günlere yayılan “eylem-etkinlik” yasakları gerekçe gösterilerek kadınların en meşru ve demokratik hakları engellenmiştir.  Antidemokratik ve hukuk dışı bu keyfi uygulamaları tanımayan kadınlar; kolluk güçleri tarafından saatlerce sokaklarda abluka altında tutulmuş, darp edilmiş, şiddete uğramış ve işkence ile gözaltına alınmıştır. Kadın düşmanı bu politikalar; iktidarların, kadınlardan ve kadınların örgütlü gücünden ne kadar korktuklarını bir kez daha bize göstermiştir. Çünkü hepimiz biliyoruz! Yükselen kadın mücadelesi, iktidarlarını da yasaklarını da cezalandırma politikalarını da yenecektir, yeniyor. Çünkü bu hakikat karşısında, var olan baskı ve yönelimin son süreçteki kadın mücadelesinin yükseltmesiyle ayaklı olduğu bilmekteyiz.

Yine bu sabah, Kürt Kadın Hareketi başta olmak üzere; kadın özgürlük mücadelesi veren bütün kadınların yargı eliyle kriminalize edildiğine bir kez daha tanık olduk. Amed, Van, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde TJA’lı kadınlar gözaltına alınarak Kürt Kadın Hareketine ve onun özgürlük mücadelesine yönelik sindirme politikaları derinleştirilmeye çalışılıyor. Savaş, sömürü, tecrit, yoksulluk ve kaostan beslenen bu akıl, iyi bilmelidir ki; tutuklamalarla, hedef göstermelerle, katletmelerle kadınların direnişini bitiremezsiniz!

TJA olarak bir kez daha içeride-dışarıda, bulunduğumuz her alanda koşulsuz mücadele edeceğimizin ve kadın özgürlük mücadelesini büyüterek Jin-Jîyan-Azadî felsefesini yükselteceğimizin sözünü veriyoruz.

Tevgera Jinên Azad-TJA

You may also like...